Akut pulmoner tromboembolide nötrofil/lenfosit oranının mortaliteye etkisi
Effect of neutrophil lymphocyte ratio on mortality in acute pulmonary thromboembolism
- Tez No: 466899
- Danışmanlar: UZMAN AYŞE ÖZSÖZ, UZMAN NİMET AKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Akut pulmoner emboli tedaviye rağmen yaşamı tehdit eden, mortalitesi yüksek olan bir hastalıktır.Tanı öncelikle klinik şüpheye dayanır. Acil serviste emboli tanısı konduktan sonraki aşamada hastanın mortalite riskini öngörmek hastaya yaklaşımı belirler. Bu nedenle risk düzeyini belirlemede kolay uygulanabilir, ucuz, etkin parametrelere gereksinim vardır. Son zamanlarda nötrofil lenfosit oranının akut pulmoner embolide prognostik değerinin olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada amacımız, akut PE tanısı alan hastalarda yüksek riskli hastaların öngörülmesinde nötrofil lenfosit oranının belirleyiciliğini araştırmak, kan nötrofil lenfosit oranının mortaliteye ve prognoza etkisini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak tasarlanan bu çalışmada 01.01.2014 tarihi ile 31.12.2015 tarihleri arasında iki yıllık süreçte Sağlık Bakanlığı Üniversitesi İzmir Dr Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde pulmoner emboli ön tanısı ile tetkik edilen toplam 652 olgu çalışmaya dahil edildi Klinik ve radyolojik olarak pulmoner emboli kesin tanısı konulan 482 olgu çalışma grubunu, emboli saptanmayan 170 olgu kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen tüm olgular bir ay boyunca takipn edildi. Bir hafta içinde ve bir ay içinde ölen olgular kaydedildi. Pulmoner emboli grubu ile kontrol grubu yaş, cinsiyet, NLO düzeyleri, ilk bir hafta ve ilk bir ay içinde ölüm oranlarına göre karşılaştırıldı. Bulgular: ROC eğrisi analizinden nötrofil lenfosit değerleri için, duyarlılık, özgüllük, negatif prediktif değerleri (NPD) ve pozitif prediktif değerleri (PPD) ve doğruluk değerleri tanımlandı. NLO en iyi cut off değeri ilk hafta için 2.71 saptandı. Bu durumda sensitivite 90 spesifitesi 91 PPV:85 NPV:90 olarak değerlenrilirken ilk ay için bu değer 2.70 tespit edildi. Bu hal de ise sensitivite 94 spesifite 90 PPV:85 NPV:90 olduğu görüldü.Yapılan ROC analizinde ilk haftada ölenler ile sağ kalanlar arasında NLO yüksekliği açısından istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p=0.012, AUC: 0.631) . Yine ilk ay için yapılan ROC analizinde ölenler ile sağ kalanlar arasında NLO yüksekliği açısından istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi (p=0.001, AUC: 0,681). Sonuç: Bu çalışmada acil servise başvuran hastalarda pulmoner emboli tanısı aldıktan sonra hastaların mortalite olasılığını değerlendirmede, tam kan analizinden kolayca elde edilen nötrofil lenfosit oranının kullanılabileceği sonucuna varıldı. Bu yöntemin ilk hafta ve ilk ay içerisinde mortaliteyi saptamada etkin bir parametre olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective:Acute Pulmonary Embolism is a disease with life threatening, high mortality rate despite the treatment. Diagnosis is primarily based on clinical suspicion. After the diagnosis step of embolism in ER, predicting the patient's mortality risk determines the approach to the case. Therefore there is a need for easily applicable, cheap and effective parameters that can determine the risk level. According to the latest studies, neutrophile lymphocyte rate has a significant prognostic value on acute pulmonary embolism. Our goal is to research the decisiveness of neutrophile lymphocyte rate on high risk patients that has been diagnosed with acute pulmonary embolism and detect blood neutrophile lymphocyte rate's effect to mortality and prognosis. Methodology:In this prospectively designed research, 652 subject whom pre-diagnosed with pulmonary embolism within two years of process (dates between 01.01.2014 – 31.12.2015) in Ministry of Health İzmir Dr. Suat Seren Pulmonary Diseases and Surgery Education and Research Hospital ER. 482 subject who are clinically and radiologically has a definitive diagnosis created the study group, 170 on the contrary, who didn't diagnosed with embolism created the control group. All of the subjects who included in the study have been followed for a month. Subjects who died within a week and within a month has been recorded. Pulmonary embolism group and control group have been compared according to their age, sex, NLO levels, and death rates within first week and first month. Findings:From ROC curve analysis for neutrophile lymphocyte values, sensitivity, specificity, negative predictive values (NPV) and positive predictive values (PPV) and accuracy levels have been identified. If cut off value of neutrophile lymphocyte rate (NLR) for the first week chosen 2.71, sensitivity 0.09 specificity evaluated as 0.091 PPV: 85 NPV: 90, but if that value chosen 2.70 for the first month sensitivity 0.09 specificity detected as 0.09 PPV: 85 NPV: 90. From ROC analysis for NLR elevation, a statistically meaningful relationship have been detected between casualties and survivors (p=0.012, AUC: 0.631) Again, according to the first month ROC analysis, same elevation have been detected (p=0.001, AUC: 0.681) Conclusion:This study concluded that for evaluating patients' mortality possibility who diagnosed with pulmonary embolism in ER, neutrophile lymphocyte rate from a full blood analysis can easily be used. We think this method is an efficient parameter to detect mortality within first week and first month. KEYWORDS: Acute pulmonary embolism, neutrophile/lymphocyte rate, prognostic factors.