Polikistik over sendromunda serum telomeraz düzeyinin tanıdaki değerinin ve metabolik parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
Poli̇ki̇sti̇k over sendromunda serum telomeraz düzeyi̇ni̇n tanidaki̇ değeri̇ni̇n ve metaboli̇k parametrelerle i̇li̇şki̇si̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
- Tez No: 466907
- Danışmanlar: DR. NURTEN TARLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı polikistik over sendromunun (PCOS) tanısında serum telomeraz düzeyinin prediktif değerinin değerlendirilmesi ve metabolik parametrelerle ilişkisinin araştırılmasıdır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamız adölesan polikliniğine başvuran 16-23 yaş arası olguları kapsamaktadır. Çalışmaya polikistik over sendromu tanısı konulan 45 adet hasta ve 45 adet normal menstrual siklusları olan, hiperandrojenizm bulgusu ve eşlik eden hastalığı olmayan sağlıklı kadın dâhil edildi. Katılımcıların tamamının vücut kitle indeksi(VKİ) 30'dan küçüktü. PCOS grubuna 3 Rotterdam kriterinin tamamını sağlayan hastalar dâhil edildi. Tüm katılımcıların antropometrik ölçümleri kaydedildi. Menstruasyonun 2. ve 3. günleri, gece açlığını takiben tüm hasta ve kontrollerin bazal hormon, insülin, açlık kan şekeri(AKŞ) ve lipid düzeyleri ölçüldü. Homeostatic Model Assessment-Insulin Rezistans (HOMA-IR) hesaplandı. Serum telomeraz düzeyi ise ELİSA tekniğiyle ölçüldü. Her iki grup arasındaki tüm veriler SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı. BULGULAR: PKOS'lu hastalarda LDL, HOMA-IR, açlık kan şekeri, Ferriman– Gallwey skoru, DHEA-S ve nötrofil/lenfosit oranı(NLR) kontrol olgularına göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Serum telomeraz düzeyi ise PCOS'lu hastalarda (80,0±52,8) kontrol olgularına (113,1±54,9) kıyasla anlamlı olarak daha düşük izlendi (p=0,004). PCOS'lu hasta grubunda serum trigliserit düzeyi ile telomeraz düzeyi arasında negatif korelasyon izlendi. Tüm olgularda yaş, VLDL ve nötrofil/lenfosit oranı ile serum telomeraz düzeyi arasında negatif korelasyon izlendi. 108.6'dan daha düşük serum telomeraz düzeyinin, PCOS tanısını öngörmede, %73.33 duyarlılık ve %57.78 özgünlükle olduğunu saptadık. SONUÇ: Genç, obez olmayan kadınlarda serum telomeraz düzeyinin düşüklüğü kullanışlı olabilir. Ancak daha fazla katılımcıya sahip ileri araştırmalar ile bu bulguların desteklenmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the predictive role of serum telomerase level in relation to metabolic parameters for polycystic ovarian syndrome (PCOS). MATERIAL and METHODS: Our study included patients aged 16-23 years who attended to adolescent outpatient clinic. Of A total of 90 participants, 45 patients with polycystic ovarian syndrome were cases and 45 healthy girls with normal menstrual cycles and no hyperandrogenism parameters were controls. All of the participants have less than 30 kg/m2 body mass index (BMI). PCOS was defined in accordance with Rotterdam criteria. Characteristics of all cases were recorded. On days 2 and 3 of the menstruation, all patients and controls were monitored for blood cell count,biochemical parameters, lipid profile, basal hormone, fasting insulin, fasting blood glucose levels. HOMA-IR was calculated. Serum telomerase level was measured by ELISA technique. All the data between the two groups were statistically analyzed using the SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) program. RESULTS: LDL, HOMA-IR, fasting blood glucose levels, Ferriman–Gallwey score, DHEA-S, Neutrophil / Lymphocyte ratio values were higher in case group compared to control group. Serum telomerase levels were significantly lower in patients with PCOS (80.0±52.8) compared to controls (113.1±54.9) (p=0.004). In PCOS group, there was a negative correlation between serum triglyceride and telomerase levels (r=-0.511; p=0.002). Additionally, there was a negative correlation between age, VLDL, Neutrophil / Lymphocyte ratio and serum telomerase level in all cases. We have shown that the serum telomerase level below 108.6 has a predictive value in determining PCOS with a sensitivity of 73.33% and a specificity of 57.78%. CONCLUSION: In young and nonobese women, low serum telomerase levels might be useful in determination of PCOS. However, further studies with more participants are needed to justify and improve our results.