Dermatoşalazis cerrahisi yapılan hastalarda görme alanı ve denge fonksiyonu değişiklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of visual field and balance function changes in patients with dermachalasis surgery
- Tez No: 466916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TURGUT ÇOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Amaç: Dermatoşalazis ilerliyen yaşla birlikte elastik dokunun atrofisi sonucu gevşek hale gelen üst göz kapağı derisinin sarkmasıyla süperior görme alanında azalmaya neden olan psödopitozisin en sık nedenidir. Süperior görme alandaki azalmaya eşlik eden postural stabilitenin kontrolündeki olası aksaklıklar günlük yaşam kalitesini etkileyen fonksiyonel problemlere neden olacaktır. Bu nedenle çalışmamızda kliniğimizde cerrahisini yaptığımız dermatoşalazis hastalarının perioperatif görme alanı ve denge fonksiyonlarını nicel parametrelerle karşılaştırarak hayat kalitelerindeki değişimi değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 01.01.2014-01.12.2016 tarihleri arasında Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi, Göz Hastalıkları Kliniğinde dermatoşalazis cerrahisi öncesi ve sonrasında görme alanı ve denge fonksiyon ölçümü yapılan 79 hastanın 158 gözü dahil edilmiştir. Görme alanı ölçümleri bilgisayarlı görme alanı cihazı (Octopus 900 Haag-Streit, İsviçre) ve denge fonksiyonu ölçümleri ise bilgisayar destekli statik postürografi cihazı ile (Tetrax, Sunlight Medical Ltd) gerçekleştirilmiştir. Ayrıca hastaların göz içi basınç ve pakimetri (Canon Non-contact TX-20 ), optik koherens tomografi (Zeiss Cirrus HD-OCT 5000) ile maküla ve optik sinir ölçümleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 79 hastanın 60' ı kadın (% 75.95), 19' ı erkek (% 24.05) olup hastaların toplam yaş ortalamaları 58,65±7,38 (Dağılım aralığı: 36-84 yaş) yıl olarak bulundu. Görme alanı, denge fonksiyonu ve makula kalınlık parametrelerinde operasyon öncesi ve sonrası istatistiksel olarak anlamlı farklar saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Dermatochalasis is an age-related involutional atrophy of the elastic tissue of the eyelids and the most common cause of pseudoptosis characterized by excessive redundant lid skin folds that causes the upper lid to begin to obstruct the superior visual field. Visual field loss in patients with co-occurrence of possible impairment on postural stability may result functional inadequacy that affects the daily quality of life. Therefore we aim to evaluate perioperative visual field and balance functions with utilization of quantitative parameters and assess life quality in patients who underwent dermatochalasis surgery procedure. In addition, intraocular pressure and pachymeter measurement (Canon Non-contact TX-20), optic nerve and macular measurements were performed with optical coherence tomography (Zeiss Cirrus HD-OCT 5000). Material and Methods: This study was performed in Antalya Education and Research Hospital, Department of Ophthalmology, between 01.01.2014-01.01.2016. The 158 eyes of 79 patients who underwent an operation for upper eyelid dermatochalasis and performed measurements of visual field and balance functions pre- and post-operatively were included in the study. The preoperative and postoperative parameters of visual field was measured using a perimetry (Octopus 101 Haag-Streit, Switzerland). Additionally preoperative and postoperative parameters of postural stability was measured using a computer-based static posturography (Tetrax, Sunlight Medical,İsrael). Results: The 79 patients included in this study were 19 (24.05%) male and 60 (75.95%) female and the mean age of patients was 58,65±7,38 (Ranged: 36-84 years) years. Statistically significant differences were determined in the parameters of the pre-operative and postoperative visual field, balance function and macular thickness measurements. Evaluation of the visual field measurement results revealed that the median deviation (MD), lost variance (sLV) and mean sensitivity (MS) values of patients' both eyes, right eyes and left eyes were decreased after the operation, the measurement of Fourier conversion (FHINC) measurement with eyes shut and head in the neutral position showed significant increase during the balance function measurements and central macular thickness (CMT), mean macular thickness (MMT) and macular volume (MCV) values showed significant decrease in all eyes.