Astrositik tümörlü hastalarda kranial manyetik rezonans görüntülemede preoperatif ve postoperatif tümör doku hacmi ile preoperatif ve postoperatif serum prostaglandin E2 (PGE2) düzeylerinin korelasyonu
Correlation between tumor tissue volume and serum prostaglandin E2 (PGE2) levels preoperatively and postopertaively with using cranial magnetic resonance imaging in astrocytic tumor patients
- Tez No: 466923
- Danışmanlar: UZMAN MURAT AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Astrositik tümörlü hastaların serum PGE2 değerlerinin ilişkisi, tümör hacimleri ile serum değerleri arasında bir korelasyon olup olmadığı ve cerrahi tedavi uygulanması sonrasında serum PGE2 değerlerinde bir değişiklik olup olmadığını tespit etmeyi planladık. Bu sonuçların ışığında serum PGE2 değerinin astrositik tümörlü hastalarda rezidü tümör takip belirteci olarak kullanılıp kullanılmayacağı konusunda yorum yapmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Kliniğimizde Ağustos 2015 ve Aralık 2016 arasında radyoloji ön raporu Astrositik Tümör olan ve gönüllülük esasına dayanarak çalışmaya dahil olmayı kabul eden hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların Preoperatif ve Postoperatif ilk 24 saat içerisinde kontrastlı kranial MRG görüntüleri alınarak preop ve rezidü tümör volümleri hesaplandı. Çalışmaya giren hastalardan kortikosteroid başlanmadan önce operasyon öncesi 1 kez, operasyon sonrası postoperatif 1. gün 1 kez, postoperatif 1. hafta 1 kez olmak üzere toplamda 3 kan örneği alındı. Serum PGE2 düzeyleri saptandı. Tüm sonuçlar istatistiksel olarak hesaplandı. Bulgular: Hastaların operasyon sonrası hacim farkı medyan %86.4 (%25.1-%100) olarak bulundu. Hastaların ardışık PGE2 medyan değerleri arasındaki fark istatistiksel anlamlı bulundu (p0.05) Sonuç: Hastaların operasyon sonrası PGE2 düzeyinde postop 1. Haftada anlamlı bir düşüş saptanmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet ve tümör hacimleri ile serum PGE2 değerleri karşılaştırıldığında anlamlı bir korelasyon saptanamamıştır. Biz bunu istatistiksel değerlendirmeye katılan hasta popülasyonunun az olmasına bağlıyoruz. Bu sonuçların ışığında serum PGE2 değerinin astrositik tümörlü hastalarda rezidü tümör takip belirteci olarak kullanılmayacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: We planned to aim, in patients with astrocytic tumors, if there is any relation or correlation between tumor volume and serum PGE 2 levels and if any changes happened in serum PGE2 levels after surgery. In consideration of these results, our hypothesis to speculate if serum PGE2 levels in patients with astrocytic tumors can be use as a residue tumor prognostic factor. Materials and Methods: In our clinic between August 2015 and December 2016; with radiological prediagnosis thought as astrocytic tumor patients were included in the study. In total 20 patients, preoperative and postoperative (in first 24 hours) contrast enhanced cranial MRI scans evaluated than preoperative and residual tumor volumes calculated. All patients that study included, three blood samples drawed; first one is preoperatively before corticosteroid therapy applied, second one is postoperatively in the first day after surgery andthird blood sample drawed pos opertively in the first week afer surgery. All results evaluated statistically. Results: After surgery, tumor volume difference median value was 86,4 % (25,1 % - 100 %). The difference between patients consecutive PGE2 median values were statistically significant ( p< 0.001). In all patients median values also delta values there was no statistically significant correlation between gender, complaint time, age, tumor volumes and serum PGE2 levels (p > 0.05). Conclusion: At postoperative first week after surgery, there was a significant decrease in the patients serum PGE2 levels. But there was no significant correlation between age, gender, tumor volumes and serum PGE2 levels. We suggest of this cause to the minority of patient population included in the study. At this point, Serum PGE2 levels can not be use as a residue tumor prognostic factor in Astrocytic tumor patients.