Nefroloji polikliniğine başvuran hastalarda hiperpotaseminin reçeteye etkisi ve klinik önemi
Clinical significance of hyperkalemia and its implications for prescribing in nephrology outpatients
- Tez No: 965086
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KURULTAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı'nda 2018-2024 yılları arasında en az bir kez hiperpotasemi saptanan 503 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların demografik, klinik ve biyokimyasal verileri ile reçete değişikliği durumları, potasyum bağlayıcı (PB) ve potasyum yükseltici (PY) ilaç kullanımları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 64,96 yıl olup, kadın ve erkek oranı birbirine yakın bulunmuştur. Hipertansiyon, diyabetes mellitus ve koroner arter hastalığı en sık eşlik eden komorbiditeler olarak saptanmıştır. Hiperpotasemik başvuru sırasında üre, kreatinin düzeylerinde anlamlı artış, eGFR değerlerinde ise düşüş gözlenmiş; potasyum düzeyi başvuru öncesine göre belirgin şekilde yükselmiştir. PY kullanan ve kullanmayan hastalar arasında çoğu biyokimyasal parametrede anlamlı fark bulunmazken, PY kullanmayan grupta magnezyum ve idrar pH düzeyleri daha yüksek, AST ve ürik asit düzeyleri ise daha düşük bulunmuştur. Potasyum düzeyinin artışı, üre ve kreatinin değerlerinde yükselme, eGFR, hemoglobin, pH ve bikarbonat düzeylerinde ise azalma ile ilişkili bulunmuştur. Reçete değişikliği türlerine göre potasyum ve kreatinin düzeylerinde farklılıklar saptanmıştır. Özellikle“kesilen + PB eklenen”grubunda potasyum düzeyi anlamlı olarak en yüksek bulunmuştur. Kreatinin düzeyi ise“reçete değişikliği yok + PB eklenen”grubunda en yüksek değere ulaşmıştır. Reçete değişikliği yapılan ve yapılmayan gruplarda kreatinin düzeylerinde zamanla artış eğilimi izlenmiş, ancak bu artış grup türüne göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Kesilen ilaca yeniden başlanan ve başlanmayan hastalar arasında biyokimyasal parametreler açısından anlamlı fark saptanmamış; ancak tedaviye yeniden başlanmama kararı, yaşlı ve böbrek fonksiyonu daha bozulmuş hastalarda daha sık alınmıştır. PB ile yeniden başlanan hastalar ile PB eklenmeden yeniden başlanan hastalar arasında biyokimyasal parametreler açısından fark bulunmamıştır. Bu çalışmanın bulguları, hiperpotaseminin böbrek fonksiyon bozukluğu ve komorbiditelerle ilişkili kompleks bir tablo olduğunu, potasyum bağlayıcı tedavilerin genellikle daha ciddi hiperpotasemi ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda tercih edildiğini ve reçete değişikliklerinin biyokimyasal parametreler üzerindeki etkilerinin genellikle sınırlı kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 503 patients who presented with hyperkalemia at least once between 2018 and 2024 at the Division of Nephrology, Department of Internal Medicine, Faculty of Medicine, Trakya University, were evaluated. Demographic, clinical, and biochemical data, as well as prescription modification status, and the use of potassium-binding (PB) and potassium-increasing (PY) medications were comprehensively analyzed. The mean age of the patients included in the study was 64.96 years, with a nearly equal distribution of males and females. Hypertension, diabetes mellitus, and coronary artery disease were identified as the most common comorbidities. During hyperkalemic admissions, significant increases were observed in urea and creatinine levels, while eGFR values declined, and potassium levels markedly rose compared to pre-admission levels. No significant differences were found in most biochemical parameters between patients using PY medications and those who did not. However, magnesium and urine pH levels were higher, and AST and uric acid levels were lower in the group not using PY drugs. Rising potassium levels were associated with increases in urea and creatinine, while decreases were observed in eGFR, hemoglobin, pH, and bicarbonate levels. Differences were detected in potassium and creatinine levels according to the types of prescription modifications. Notably, the“discontinued + PB added”group had the highest potassium levels. Creatinine levels were highest in the“no prescription change + PB added”group. While creatinine levels tended to increase over time in both groups with and without prescription changes, this increase did not show significant differences between groups. No significant differences were observed in biochemical parameters between patients whose discontinued medications were restarted and those whose medications were not restarted. However, decisions not to restart therapy were more frequent among older patients and those with more impaired renal function. No significant differences were found in biochemical parameters between patients who restarted therapy with PB and those who restarted therapy without PB. The findings of this study indicate that hyperkalemia represents a complex clinical scenario associated with renal dysfunction and comorbidities. Potassium-binding treatments are generally preferred in patients with more severe hyperkalemia and renal impairment, and prescription modifications appear to have limited impact on biochemical parameters overall.