Gökkuşağı alabalığının (oncorhynchus mykiss w.1792) da tiroid bezinin histolojisi
- Tez No: 56120
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLŞEN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
V.OZET Bu çalışmada, gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss W.1792) tiroid bezinin; anatomik ve histolojik yapısı, yerleşim yeri, 2-12 aylık balıklardaki mevsimsel aktivitesi, histolojik gelişimi ve ayrıca deneme balıklarının beslenmesinde kullanılan pelet yemlerin iyot içeriklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne bağlı Sapanca İç Su Ürünleri Araştırma, Uygulama ve Üretimi Birimi'nde yetiştiriciliği yapılan 40 adet gökkuşağı alası temin edilmiştir. Bu balıklar iki farklı firmaya ait ticari yemle beslenmişlerdir. Tiroid örnekleri 2 - 12 aylık gökkuşağı alabalıklarından yılın değişik mevsimlerinde alınmıştır. Tiroid örnekleri % 10 luk formaldehit ve Bouins fixatifinde tesbit edilerek bilnen histolojik yöntemlerle işlenmiştir. 5 u kalınlığındaki kesitier hematoksilen ve eozin (H+E); periodik asit-Schiff (PAS), Masson's trichrome boyama teknikleriyle boyanmıştır. Tiroid bezi, krem renkli yaygın folliküller halinde afferent branchial arterin kolları arasında bulunmuştur. Ventral aorta etrafında folliküllere rastlanılmamıştır. Yüksek vertebralılarda olduğu gibi foiliküllerin yuvarlak veya oval şeklinde ortalama 50-100 u çapında olduğu ve hiper - aktif foiliküllerin kübik epitel hücrelerinin örttüğü, az miktarda kolloid içeren lümenlerinde çok sayıda vakuollerin bulunduğu görülmüştür. Aktivitesi 37tamamlanmış follikülierin kolloid ile dolu ve yassı epitel İle örtülü olduğu gözlenmiştir. Mevsimsel olarak, tiroid folliküllerinin ilkbahar döneminde hiper-aktif, sonbahar döneminde ise hipo-aktif oldukları tespit edilmştir. Tiroid folliküllerinin sayı ve büyüklükleri balığın yaşına bağlı oiarak artmıştır. İki farklı firmaya ait ticari pelet yemlerin iyot içeriklerinin yeterli olduğu (1.23 ve 1.5 mg/kg) bulunmuş ve gökkuşağı alabalıklarının tiroid bezlerinin histolojik kesitlerinde patolojik bir değişiklik gözlenmemiştir. ;x
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out to determine anotomical and histological structure of thyroid gland and its location, seasonal activity, histologic development in the rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and aiso found iodine contents of pellet foods which were used to feed the experimental fish during the study period. For this purpose 40 rainbow trouts were obtained from the Sapanca fresh water research unit of Fisheries Faculty University of İstanbul. Fish were fed by commercial pelleted food from two different fish food companies. Experimental thyroid samples were taken from 2-12 month old ages rainbow trouts in the different seasons of the one year period. Thyroid sapies were fixed 10% formalin solution or Bouins fixative and processed by the common histological techniques. Sections were cut at 5u and stained with hematoxylene & eosin (H+E); periodic acid - Schiff (PAS), and Masson's tricrome staining. Thyroid gland is found as a cream coloured diffused follicles among the branches of afferant branchial artery. Follicles were not found arround the ventral aorta. Follicles shape were found circular or elliptical as in the higher vertabrates and covered with cuboidai epithelium in hyperactive follicles contained many vacuoles within, the little colloid contained lumens. Underactive follicles were filled by the colloid and covered with squamous epithelium. Seasonally, thyroid follicles were found hyperactive during spring period while they were hypoactive during autumn. Number and size of the 39thyroid follicles were found increased with the age of the fish; commercial pellets which were punhased from two different companies, found contain enough iodine contents (1.23 and 1.5 mg/kg) and any pathological changes were not observed in the histological sections of the rainbow trout thyroid glands. 40