Parkinson hastalığında impulsif kompulsif davranışlar
İmpulsive compulsive behaviours in parkinson's disease
  1. Tez No: 466982
  2. Yazar: SERPİL DURGUN
  3. Danışmanlar: UZMAN BİLGE KOÇER, PROF. DR. SELİM SELÇUK ÇOMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Parkinson hastalığı , bradikinezi, tremor, rijidite ve postural instabiliteden oluşan kardinal motor semptomlarla karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. Çalışmada, Parkinson hastalığı tanısı ile takip edilen hastalarada İmpulsif Kompulsif Davranışlar (İKD)'ın görülme sıklığının saptanması ve İKD ile ilişkili klinik risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji kliniğinde takip edilen ve ''UK Brain Bank'' kriterine göre İdiyopatik Parkinson hastalığı tanısı alan ardısıra 134 hasta prospektif olarak alındı. Sekonder parkinsonizmi ve parkinsonizm plus sendromu olan hastalar ile ağır mental bozukluğu (mental retardasyon, MMT puanı
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Parkinson is a neurodegenerative disease characterized by bradykinesia, tremor, rigidity and postural instability. In this study, it was aimed to determine the incidence of impulsive compulsive behaviors (ICB) and to determine the clinical risk factors related to ICB in patients followed up with Parkinson's disease diagnosis. Materials and Methods: 134 consecutive patients who were followed in the neurology clinic of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital and diagnosed with Idiopathic Parkinson's disease according to the criteria of“UK Brain Bank”were taken prospectively. Severe mental impairment (mental retardation, MMT score