İç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda apache-2,sırs VENRS 2002 skorları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluate the relationship between APACHE-2, SIRS, and NRS-2002 scores in patients who were hospitalized in the intensive cure unit
- Tez No: 466996
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Beslenme ve Diyetetik, Göğüs Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Nutrition and Dietetics, Chest Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: APACHE-2, SIRS Yoğun bakımda yatan hastalarda mortalite ve organ disfonksiyon skorlarındandır. NRS-2002 ise nutrisyon değerlendirmesinde kullandığımız bir skorlamadır. Yaşları 17 ile 99 arasında değişmekte olan ve solunum yetersizliği nedeniyle Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesinde yatan hastalarda APACHE-2, SIRS ve NRS-2002 skorları arasındaki ilişkiyi değerlendirilmesini planladık. Gereç ve Yöntem: 01.01.2015 ile 01.01.2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesinde yatan yaşları 17 ile 99 arasında değişmekte olan 273'ü erkek ve 284'ü kadın olmak üzere toplam 557 hastada APACHE-II, SIRS ve NRS-2002 skorlarının arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi planlandı. Bulgular: Çalışma 01.01.2015-01.01.2017 tarihleri arasında yaşları 17 ile 99 arasında değişmekte olan, 273'ü (%49) erkek ve 284'ü (%51) kadın olmak üzere toplam 557 olgu ile yapılmıştır. Olguların yaşları ortalaması 70.98±17.77'dir. NRS skorları 0 ile 7 arasında değişmekte olup, ortalaması 3.59±1.52 ve medyanı 4'dür. SIRS skorları 0 ile 4 arasında değişmekte olup, ortalaması 2.29±1.16 ve medyanı 2'dir. APACHE-II değerleri 2 ile 47 arasında değişmekte olup, ortalaması 22.29±10.19'dur. Sonuç: Biz bu çalışmada İç Hastalıkları Yoğun Bakım hastalarında NRS-2002'nin APACHE-II ve SIRS ile anlamlı bir ilişkisi olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Aim: APACHE-2 and SIRS are scores which we us efor indicating mortality and organ dysfunction in patients in intensive care unit.NRS-2002 is a score we used in nutritional evaluation.In this study we planned to evaluate the relationship between APACHE-2, SIRS, and NRS-2002 scores in patients who were hospitalized in the intensive cure unit due to respiratory insufficiency. Patients age were between 17 and 99. Materials and Methods: 557 patients were taken to this study.they all were hospitalized in internal medicine intensive care unit of Umraniye Training and Research Hospital of Health Sciences University between 01.01.2015-01.01.2017.273 of them were men and 284 of them were women .their ages were between 17 and 99.NRS 2002,APACHE-2 and SIRS scores scheduled to see the relationship between them. Results: The study was done with 557 patients, 273 of them (%49) were men and 284 (%51) women., the mean age of the patients was 70.98 ± 17.77.The mean age of the cases was 70.98 ± 17.77.The NRS scores range from 0 to 7, with a mean of 3.59 ± 1.52 and a median was 4.The SIRS scores ranged from 0 to 4, with a mean of 2.29 ± 1.16 and a median was 2.APACHE-II scores ranged from 2 to 47, with a mean of 22.29 ± 10.19. Conclusion: We showed that there is a significant relationship between NRS 2002 and APACHE-II,SIRS in patients who were hospitalized Intensive Care Internal