Tip 2 diabetes mellitus hastalarının medikal tedaviye ek olarak bitkisel ürün kullanımı
The use of herbal products in TYPE 2 diabetes mellitus patients in addition to medical treatment
- Tez No: 466999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AYPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Yaptığımız çalışmada Tip 2 Diabetes Mellitus hastalarının medikal tedaviye ek olarak bitkisel ürün kullanma sıklığını, hangi ürünleri tercih ettiklerini ve bitkisel ürün kullanımında etkili olan faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 210 kadın (%67,1), 103 erkek hasta (%32,9) olmak üzere toplam 313 Tip 2 Diabetes Mellitus hastası dahil edilmiştir. Hastalara sosyodemografik veriler, bitkisel ürün kullanımı ve bitkisel ürün kullanımını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla hazırlanan anket formu yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulanmıştır. Bulgular: Bitkisel ürün kullanan hastaların oranı %32'dir ve %19,2'si aktif olarak bitkisel ürün kullanmaya devam etmektedir. Bitkisel ürün kullanan hastaların %56'sı her gün kullanmaktadır ve %61'i ise 6 aydan uzun süredir kullanmaktadır. En fazla tercih edilen ürünler Cinnamomum Zeylanicum (Tarçın) (%58), Nigella Sativa (Çörek otu) (%28) ve Olea Europaea (Zeytin yaprağı) (%23) olmuştur. Hastaların %73'ü bitkisel ürün kullandığını doktoruyla paylaşmamıştır. %98'i ise bitkisel ürün kullanırken medikal tedavisinde değişiklik yapmamıştır. Hastaların %93'ü bitkisel ürünleri medikal tedavinin etkinliğini arttırmak amacıyla kullandığını belirtmiştir. Bitkisel ürün kullanan kadınların HbA1c değerleri kullanmayanlara göre daha yüksektir. Kadınlar arasındaki bu fark istatistiksel açıdan anlamlıdır (p:0,038,p
Özet (Çeviri)
Objectıve: In our study, we aimed to determine the frequency of use of herbal products in addition to medical treatment, which products they prefer, and the factors that are effective in the use of herbal products in Type 2 Diabetes Mellitus patients. Methods: A total of 313 Type 2 Diabetes Mellitus patients, 210 female (67,1%) and 103 male patients (32,9%) who were referred to Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Family Medicine policlinics were included. The questionnaire form prepared to determine the sociodemographic data, the use of herbal products and the factors affecting the use of herbal products was applied by face to face interview technique. Results: The proportion of patients using herbal products is 32%, and 19,2% actively continue to use herbal products. %56 of the patients who use herbal products use it every day and %61 of them use 6 months long. The most preferred products were Cinnamomum Zeylanicum (58%), Nigella Sativa (28%) and Olea Europaea (23%). %73 of the patients did not share their use of herbal products with their doctor. %98 of them did not change their medical treatment while using herbal products. % 93 of the patients stated that they use herbal products to increase the effectiveness of medical treatment. HbA1c values of women using herbal products are higher than those who do not.