Deri yolma bozukluğu tedavisinde suplementer motor alana düşük frekanslı TTMU uygulanması
Application of RTMS over the supplementer motor area in skin picking disorder
  1. Tez No: 467039
  2. Yazar: EFRUZ PİRDOĞAN AYDIN
  3. Danışmanlar: UZMAN JÜLİDE KENAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Deri yolma bozukluğu, dermatolojik bir problem olmaksızın, normal veya hafif düzensizliklere sahip olan cildin yineleyici ve kompulsif bir şekilde yolunmasıdır. DSM-5'de ise 'Obsesif kompulsif bozukluk ve ilişkili bozukluklar' kategorisinde yer almaktadır. Deri yolma bozukluğu ve trikotillomanideki tekrarlayıcı yolma davranışının, fenomenolojik olarak OKB'deki kompulsif davranışlara benzemekte olup, bu davranışların inhibisyon süreçlerindeki eksiklikten kaynaklı olduğu düşünülmektedir. OKB ile ilişkili bozukluklar yani impulsivite-kompulsivite spektrumundaki bozukluklarda tTMU tedavisinin umut vaat edici bir tedavi olduğu belirtilmiştir. Randomize, çift-kör planladığımız araştırmamızda amacımız; deri yolma bozukluğu hastalarında tTMU tedavisinin etkinliğini göstermektir. Araştırmamızın ikincil amacı ise tTMU tedavi öncesi ve sonrası hastaların motor inhibisyon yanıtlarını ve kognitif esnekliklerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri ve Cildiye Polikliniği tarafından yönlendirilen DSM-5 tanı kriterlerine göre deri yolma bozukluğu tanısı alan 15 hasta dahil edildi. Çalışmamızda katılımcılar aktif tTMU ve sham tTMU grubu olarak iki gruba randomize edildi. Pre-SMA üzerine aktif tTMU veya aynı bölgeye bobinin tek kanadının kafa yüzeyi ile 45°'lik açı yapacak şekilde yerleştirilerek sham tTMU uygulandı. tTMU protokolü 1Hz frekansta %100 MT yoğunluğunda, 20 dakika süresince 1200 vurum, 15 seans şeklinde belirlendi. Katılımcılara uygulama başlangıcında sosyodemografik veri formu, BDE, BAE, SPIS, Ne-YBOCS, BDÖ-11, WKET ve ST verildi. Hastalar başka bir psikiyatrist tarafından Ne-YBOCS ile haftalık değerlendirildi. Hastalara tTMU uygulama bitiminde BDE, BAE, SPIS, WKET ve ST uygulandı. Tedavi yanıtı Ne-YBOCS ölçek başlangıç puanlarında %35 ve daha fazla azalma olarak belirlendi. İstatistiksel analiz için SPSS 20.0 for Windows programı kullanıldı. Bağımsız iki grupta sayısal değişkenlerin karşılaştırmaları, normal dağılım koşullarında student's t-test, normal dağılım koşulu sağlanmadığından Mann Whitney U testi ile yapıldı. Bağımlı gruplarda sayısal değişkenlerin farkları normal dağılım koşulunu sağlamadığından Wilcoxon Testi ile karşılaştırıldı. Bağımsız gruplarda oranların karşılaştırılması Ki Kare Analizi ile yapıldı. Tekrarlı ölçümler için iki faktörlü tekrarlayan ölçümlerde ANOVA kullanıldı. vi Güvenirlilik Cronbach's Alpha katsayısı ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Skin picking disorder is characterised by repetitive and compulsive picking of normal skin or slightly irregular areas of skin without a dermatological problem. It falls into the category of“Obsessive-compulsive disorder and related disorders”in DSM-5. It is thought that the Skin picking disorder and repetitive picking behaviour in trichotillomania are phenomenologically similar to compulsive behaviours in Obsessive compulsive disorder (OCD) and such behaviours are caused by the deficiencies in inhibition processes. rTMS treatment has been reported to be a promising treatment in OCD-related disorders, i.e. impulsive-compulsive spectrum disorders. The purpose of this randomised, double-blind study is to demonstrate the efficacy of rTMS treatment in patients with skin picking disorder. Secondary goal of this study is to compare the motor inhibition response and cognitive flexibility of patients before and after rTMS treatment. Method: Our study included 15 patients referred by Şişli Hamidiye Etfal Teaching and Research Hospital Psychiatry and Dermatology Outpatient Units, who were diagnosed with skin picking disorder according to DSM-5 diagnostic criteria. Subjects of our study were randomised into two groups of active rTMS and sham TMS. Patients were given active rTMS over pre-SMA or sham rTMS by placing the one wing of the coil on same site at a 45-degree angle to the head surface. rTMS protocol was defined as 15 sessions of 20 minutes each with 1200 pulses at a frequency of 1 Hz and an intensity of 100% MT. At the beginning of the application, participants were given sociodemographic data form, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Skin Picking Impact Scale (SPIS), Yale Brown obsessive compulsive scale modified for neurotic excoriation (NE-YBOCS), Barratt Impulsiveness Scale-11 (BIS-11), Wisconsin Card Sorting Test (WCST) and Stroop Test (ST). Patients were evaluated weekly by another psychiatrist using NE-YBOCS. BDI, BAI, SPIS, WCST and ST were applied to patients at the end of rTMS application. Treatment response was defined as 35% or greater decrease in NE-YBOCS scores from baseline. SPSS 20.0 for Windows program was used for statistical analysis. Comparisons of numeric variables in two independent groups were performed using Student's t-test for normal distributions and Mann Whitney U test for non-normal distributions. As the differences viii in numeric variables could not meet the normal distribution requirement in dependent groups, these were compared using Wilcoxon test. Comparison of proportions in independent groups was performed by Chi-square analysis. For repeated measures, ANOVA was used for the two-way repeated measures. Reliability was examined using Cronbach's Alpha coefficient.