İnşaat sözleşmelerinde ihtilaf nedenleri ve çözüm tekliflerinin incelenmesi
The Conflicts reasons in construction contlacts and analysing of the proposed solutions
- Tez No: 46709
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
İnşaat sözleşmelerinin uygulanmaları sırasında ortaya çıkan ihtilafların araştırılması ve bu ihtilafların en aza indirgenmesi işlerin süresinde bitirilebilmesi yönünde gerekmektedir. Bu amaçla 2886 Sayılı İhale Kanunu'nun inşaat sektöründeki uygulamalarında en çok ihtilaflara neden olan, 7,57,60,62 ve 63. maddeleri ile ilgili ihtilaflar ve bunlara ait yargı kararları, Bayındırlık İşleri Genel Şartnamesinin, 6,10,11,12,19,20,21,23,25,39,40,41,48,53'cü maddeleri ile ilgili ihtilaflar sonucunda Yüksek Fen Kurulunca alınan Kararlar ve Yargı Kararları. Bunlara ilave olarakta Borçlar Kanununun 355,356,357,358,359,360,361,362,363 ve 364 cü maddeleri ile ilgili Yargı Kararları incelendi. İnceleme sonunda, ihtilaf nedenlerinin çoğunlukla aynı konularda toplandığı görüldü. Bu ihtilaflarla ilgili kararlarda ise Yüksek Fen Kurulu kararlarının teknik ağırlıklı incelemeleri kapsadığı ve 2886 Devlet İhale Kanunu ve Genel Şartname doğrultusunda kararlar verildiği bu kararlarda sonuçları itibari ile idare lehine %66 ve müteahhit lehine %34 olduğu görüldü. Yargı Kararlarında ise incelemelerin daha ziyade Borçlar Kanunu'nun İstisna Akdi hükümleri doğrultusunda ve Genel Hukuk kurallarının esas alındığı ve sonuçlarında da idare lehine %53, müteahhit lehine %47 gibi bir oranla kararların çıktığı görüldü.
Özet (Çeviri)
To investigate and minimize the conflicts which occur by applying the specifications and the agreement according to the State Tendering Law numbered 2490 and 2886, is very important in order to finish to works in planing time. For that reason, the given decisions of the independent judgement connected with the conflicts related to the 5,57,60,62 and 63th article of the disagreements have been observed. The distributions of theese decisions have been shawn numerically and graphically for the years and also the conclusions been realized whether together or one by one. The decisions given by the High Science Committee of Ministry of the Public Works related to the 6,10,11, 12,19,20,21,23,25,39,41,41,48 and 53th articles of the list of condition of the prosperity works also the other adjudicated decisions according to the same articles have been observed and their resuls have been considered. The results of the adjudicated decisions with the articles of the Debt Law Exception Contract (Contract of Art) of the conflicts which are appeared because of the contracts prepared by the free willing of the sides wihout taking into consideration of the State Tendering Law have been observed. At the end the observations, it has been seen that the decision is 53% in favour of administration and 47% in favour of contractor by the means results of the conflicts connected to The State Tendering Law numbered 2886.