Örgütsel iletişim ve örgütsel vatandaşlık ilişkisinde örgütsel uyumun rolü: Banka çalışanları üzerinde bir araştırma
The role of organizational harmony in the relationship between organizational communication and citizenship: A research on bank employees
- Tez No: 719612
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ZEHRA ÖNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin temel amacı, insan kaynaklarının değişen rekabet koşulları içerisinde, çalışanların örgütsel iletişim ve örgütsel vatandaşlık algıları ilişkisinde örgütsel uyumun etkisini araştırmaktır. Aynı zamanda, bu araştırmada, insan kaynakları yönetimi anlayışının, bir bankanın içerisinde nasıl bir yer edindiği değerlendirilmektedir. Çalışmanın son bölümünde gerçekleştirilecek olan nicel araştırma, söz konusu ilişkide örgütsel uyumun bir fark yaratıp yaratmayacağının analiz edilmesine yardımcı olacaktır. Öncelikle, temel olarak banka çalışanlarına yönelik yapılmış olması vesile ile sektörel anlamda bir farklılık arz etmekte ve literatüre katkı sağlaması beklenmektedir. Öte yandan literatürde, örgütsel iletişim, örgütsel vatandaşlık ve örgütsel uyum kavramları farklı şekillerde ele alınmış olmasına karşın, bir arada ve düzenleyici değişkenli olarak kullanıldığı bir çalışma göze çarpmamıştır. Ayrıca çalışmanın bankada yetkili bireyler özeline indirgenmesi ile birlikte çalışmanın özgün ve literatürde, özellikle bankacılık sektörü alanında bir fark yaratması beklenmektedir. İnsan kaynaklarının örgüt içindeki önemi, rekabet çevresinin değişmesi ve iletişim alanındaki ilerlemeler sonucu örgütlerin genel işleyiş biçimlerinde, yapılarında ve iletişim araçlarında değişiklikler meydana gelmektedir. Yönetimin örgüt hakkında kolay bilgi sağlanmasından, iş birliği olan istikrarlı ve güvenli bir çalışma ortamının sağlanmasına kadar örgütsel iletiştim ve vatandaşlığın birçok faydası söz konusudur. Son olarak, bu çalışma içerisinde hedef, iletişim ve vatandaşlık kavramlarını içerisinde barındıran örgütsel yapıda, çalışanların uyumluluk konusuna olan yaklaşımlarını değerlendirmektir. Çünkü bu konuda, uyumun varlığı düzenleyici olduğu kadar birleştirici bir unsur olarak değerlendirilebilir. Çalışanların, söz konusu uyum ile birlikte kendilerini daha fazla sistemin içerisine ait hissetmeleri ve bu sebeple de işletme içerisinde daha etkin hareket etmeleri söz konusu olabilecekken aksi bir durumun, çalışanların iletişim bağlarını kopararak kurum içerisinde kendilerini bir aidiyet duygusu ile bulundurmalarına engel teşkil edecektir. Bu noktadan hareketle örgütsel iletişim ve örgütsel vatandaşlık duygularının ilişkisinde örgütsel uyumun etkisi araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the effect of organizational harmony on the relationship between employees' perceptions of organizational communication and organizational citizenship in the changing competitive conditions of human resources. The aim of the study is to determine the value and level of the effect of organizational adaptability of employees on the relationship between employees' perceptions of organizational communication and organizational citizenship. The quantitative research to be carried out in the last part of the study will help to analyze whether organizational fit makes a difference in the said relationship. First of all, since it is mainly made for bank employees, it makes a difference in the sector and is expected to contribute to the literature. On the other hand, although the concepts of organizational communication, organizational citizenship and organizational adaptation have been discussed in different ways in the literature, there is no study that is used together and with regulatory variables. In addition, with the reduction of the study to authorized individuals in the bank, it is expected to make a difference in the original and literature, especially in the banking sector. As a result of the importance of human resources within the organization, the change in the competitive environment and the progress in the field of communication, changes occur in the general functioning styles, structures and communication tools of organizations. There are many benefits of organizational communication and citizenship, from easy management of information about the organization to ensuring a stable and safe working environment with cooperation. Finally, the aim of this study is to evaluate the approaches of employees to the issue of compliance in the organizational structure that includes the concepts of communication and citizenship. Because in this regard, the existence of harmony can be considered as a unifying factor as well as a regulatory factor. While it may be possible for the employees to feel more belonging to the system and therefore to act more effectively within the company with the said harmony, the opposite situation will break the communication ties of the employees and prevent them from having a sense of belonging in the organization. From this point of view, the effect of organizational harmony in the relationship between organizational communication and organizational citizenship feelings will be investigated.