Kahramanmaraş yöresinin doğal dışbudak taksonlarının morfolojik ve palinolojik özellikleri
- Tez No: 46715
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
IV oz“Kahramanmaraş Yöresinin Doğal Dişbudak (Fraxinus L.) Taksonlannm Morfolojik ve Palinolojik Özellikleri”isimli bu tez Dişbudak taksonlannm bazı alttürlerinin botanik özelliklerinin az incelenmiş olmasından dolayı seçildi. Bu araştırmada, Dişbudak taksonlarmın morfolojik ve Palinolojik özellikle ri, doğal yetişme yörelerinden alman örnekler üzerinde incelendi. Morfolojik (iç - dış) ve Palinolojik Özelliklerde bilinen özelliklere yeni bulgular eklendi ve bu özellikler yardımı ile tam anahtarları hazırlandı. Yapılan tüm ölçme ve sayımların sonuçlan, önceden yapılmış çalışmaların sonuçları ile karşılaştırmalı olarak sonuç bölümünde verildi. Böylece ülkemiz Dişbudak taksonlannm botanik özellikleri Morfolojik ve Palinolojik özellikleri yönüyle saptandı.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT THE MORPHOLOGICAL AND PALINOLOGICAL CHARACTERISTICS OF KAHRAMANMARAŞ'S NATIVE ASH (Fraxinus L.) TAXA. This thesis with title“The morphological and palinological characteristics of Kahramanmaraş's native ash (Fraxinus L.) taxa”was selected due to had be en less studied botanical characteristics of Turkey's ash taxa. In this research the morphological and palinological characteristics of Tur key's ash taxa were studied on materials which were obtained from their natu ral growing places. It was added some new inventions on to known characteris tics in the morphological (inner - external) and palinological characteristics, than the definition keys were prepared by means of these characteristics. The results of all measurements and enumerations were explained in the outcome part as comperative with the former researches, thus, itwas determi ned the botanical charecteristics of Turkey's ash taxa by aspects of their morp hological and palinological characteristics.