Farklı özellikteki sularda (Tatlı su ve deniz suyu) yetiştirilen gökkuşağı alabalığı/Türk somonu (Oncorhynchus mykiss) ile atlantik somonunun (Salmo salar) kalite ve besin değeri yönünden karşılaştırılması
Comparison of rainbow trout/Turkish salmon (Oncorhynchus mykiss) and atlantic salmon (Salmo salar) growed in waters with different characteristics (Fresh water and sea water) in terms of quality and nutritional value
  1. Tez No: 890369
  2. Yazar: DİLA BEŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT REİS AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, farklı özellikteki sularda (tatlı su ve deniz) yetiştirilen 1 kg üzeri gökkuşağı alabalığı/Türk somonu (Oncorhynchus mykiss) ile Atlantik somonunun (Salmo salar) besin değerleri, yağ asidi kompozisyonları ve kalitesi karşılaştırılmıştır. Türk somonunun Atlantik somonu ile benzerliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen Türk somonunun Atlantik somonuna göre daha yüksek yağ, enerji, selenyum ve fosfor içerdiği belirlenmiştir. Grupların yağ asidi kompozisyonları balık yağında ve balık etinde analiz edilmiştir. Sonuçlar, günlük referans alım oranlarına göre değerlendirilmiştir. Karadeniz'de denizde ve tatlı suda yetiştirilen Türk somonu ile Norveç'te yetiştirilen Atlantik somonu balık etleri için MUFA %13.71, %13.43, %8.17, PUFA %6.31, %4.97, %3.62, SFA %6.62, %5.79, %2.21, omega-3 %2.01, %1.65, %1.54, omega-6 %4.30, %3.32, %2.08, ALA %0.73, %0.67, %0.56, EPA+DHA %1.28, %0.98, %0.85 olarak tespit edilmiştir. Atlantik somonunda omega-3/omega-6 oranının beslenme rehberlerine göre daha dengeli olduğu, Türk somonlarının Atlantik somonu gibi ağır metal içermediği ve Türk somonlarının renk değerlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Denizde ve tatlı suda yetiştirilen Türk somonlarında istatistiksel olarak farklılıklar olsa da yemleme rejimine bağlı olarak bu iki türün birbirinin yerine geçebileceği, Atlantik somonuyla karşılaştırıldığında ise Türk somonlarının Atlantik somonuna ekonomik bir sağlıklı beslenme alternatifi oluşturabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The nutritional content, fatty acid composition, and quality of Atlantic salmon (Salmo salar) and rainbow trout/Turkish salmon (Oncorhynchus mykiss) over 1 kg farmed in freshwater and marine environments were compared in this work. The goal was to ascertain how Turkish and Atlantic salmon were similar. It was discovered that Turkish salmon farmed in the Black Sea region had more levels of fat, energy, selenium, and phosphorus than Atlantic salmon. Fish oil and fish fillet were used to examine the fatty acid contents of the groups. The evaluation of the results was based on the daily reference intake rates. For the fillet of Turkish Salmon farmed in the Black Sea, in freshwater and also sea and Atlantic Salmon farmed in Norway; MUFA %13.71, %13.43, %8.17, PUFA %6.31, %4.97, %3.62, SFA %6.62, %5.79, %2.21, omega-3 %2.01, %1.65, %1.54, omega-6 %4.30, %3.32, %2.08, ALA %0.73, %0.67, %0.56, EPA+DHA %1.28, %0.98, %0.85. It was noted that Turkish salmon had higher color values and did not contain heavy metals like Atlantic salmon. Additionally, the omega-3/omega-6 ratio in Atlantic salmon was found to be more balanced in accordance with dietary standards. When compared to Atlantic salmon, Turkish salmon can be a more affordable, healthier food option. While statistical differences exist between Turkish salmon farmed in freshwater and seawater, it has been noted that these two species can be interchanged depending on the feeding regimen.