Algılanan davranış kontrolü, davranışa yönelik kişisel tutum ve öznel norm değişkenlerinin girişimcilik niyeti üzerine etkisi: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri üzerine bir araştırma
The effect of perceptional behavior control, attitude and behavioral ornamental variables on entrepreneurship: Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Economic and Administrative sciences
  1. Tez No: 588190
  2. Yazar: GİZEM RÜZGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ KESİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin bir girişimi başlatıp başlatamayacağının önemli bir göstergesi olan“girişimcilik eğilimlerini”etkileyen faktörler incelenmektedir. Bu kapsamda Bülent Ecevit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin girişimcilik davranışına yönelik tutumları, algılanan davranış kontrolü ve öznel normlarının girişimcilik eğilimleri üzerine etkileri araştırılmış ve bu araştırmaya ek olarak örneklemin demografik özelliklerinin“yaş, cinsiyet, gelir durumu, yakın aile üyeleri arasında danışabileceği bir girişimci bulunup bulunmaması, çalışma deneyimlerinin olup olmaması”ile girişimcilik eğilimleri arasındaki ilişkide incelenmiştir. Araştırma kapsamında potansiyel girişimci oldukları düşünülen üniversite öğrencilerine yüz yüze anket yöntemi uygulanmış ve toplamda 353 öğrenciye 1= hiç güvenmiyorum' dan 7= tam olarak güveniyorum' a kadar değişen 7 noktalı Likert tipinde sorulan sorulara kendilerine en yakın hissettikleri cevapları vermeleri istenmiştir. Elde edilen verilerle yapılan doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlik ve geçerlilik analizleri ile T testi ve Mann Whitney U testleri sonucunda öğrencilerin girişimcilik eğilimleri üzerinde demografik faktörlerin etkili olduğu test edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research the factors which have an effect upon entrepreneurship dispotion, which is a significant sign of whather university students can start on enterprise or not. Within this scope the approach to entrepreneurship manner of the students from faculty of economıcs and administrative sciences at Beü, their manner control and the effects of subjective norms on entrepreneurship disposition have been investigated and the relationship been investigated and the relationship between entrepreneurship dispoition and demograhip characteristic of sample, age, gender, income statue, whether there is someone avaliable who her or she can consult in his or her family, whether he or she has a job experience has been examined, as well as this research. In the scope of research face to face questionnaire method was conducted to university students who are considered being potential entrepreneur and 353 students in total were asked to give an answer to the seven options Likert type questions that consits of from 1= I never trust to 7=I truly trust by choosing the best option to them. It has been tested demographic factors affection entrepreneurship dispotion and results have been evaluated in consequnce of confirmatory factor analysis, reliability and validity analysis and T test and Mann Whitney U test condueted with data obtained.