Sürdürülebilirlik ve enerji korunumu bağlamında ülkemiz konut üretiminde ahşap malzemenin önemi
The importance of national housing production in the context of sustainability and energy conservation
  1. Tez No: 467390
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ DURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan günümüze hızla artan dünya nüfusu, küresel olarak bütün toplumları olumsuz etkilemiştir. Teknoloji ve ekonomideki hızlı büyümelerle birlikte şehirleşmede artmıştır. Günümüzde halen devam eden bu olumsuz durumun altında yeryüzünün sınırlı olan doğal kaynaklarının devamlı kullanımı bulunmaktadır. Bu kaynaklar başlıca, sanayi, ulaşım tarım gibi önemli sektörlerde olduğu gibi konut ve farklı işlevleri olan yapıların üretiminde de kullanılmaktadır. Dolayısıyla konut üretiminde kullanılan her türlü doğal ve yapay malzemeler, enerji, sunulan işçilik ve özellikle kullanım sürecinde harcanan enerji miktarları ülkelerin ekonomileri için son derece büyük öneme sahiptir. Ülkemizin en önemli sorunlarından biri, hızlı nüfus artışı ve yaşanan göçler nedeniyle oluşan ve devamlı olarak büyüyen konut açığıdır. Konut açığının karşılanması için üretilen konutlarda ise, ilk yatırım maliyetinin düşük olması tercih edilmektedir. Bu yapıların kullanım ömrü boyunca enerji ve bakım maliyetleri dikkate alınmadığı için ısıtma ve soğutma başta olmak üzere enerji giderleri önemli bir yük oluşturmaktadır. Konutlar, tüm sektörler içerisinde değerlendirildiğinde en uzun ömürlü, önemli düzeyde enerji tüketen ürünler olmasından dolayı sürdürülebilir ve enerji korunumuna sahip olması gerekmektedir. Konut üretiminde sürdürülebilirliğin ve enerji korunumunun sağlanabilmesi için yapım sistemlerinin ve tercih edilen yapı malzemelerinin amaca uygun olması gerekmektedir. Sürdürülebilirliğin ilk şartı çevreyi tüketmeden doğal kaynakların kullanımıdır. Bir yapı malzemesi üretiminde, kullanımında ve yok edilme aşamalarında doğal çevreye bir yük oluşturmuyor ise çevre dostu olarak kabul edilmektedir. Bu tez kapsamında sürdürülebilir, ekolojik ve enerji korunumlu bir malzeme olan ahşap yapı malzemesinin kullanımı araştırılmaktadır. Konut ve konut üretiminin önemi ve ülkemizde geçmişten günümüze gelen konut sorununun tespiti yapıldıktan sonra konut üretiminde kullanılan yapım sistemleri ve malzemeleri değerlendirilmektedir. Mevcut kullanılan yapım sistemleri ve malzemelerinden kaynaklı sorunlara optimum çözüm önerisi olarak ahşap yapı malzemesi önerilmektedir. Günümüzde önemli bir mühendislik malzemesi olan ahşap gelişmiş ülkelerde konut üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Sürdürülebilirlik ve enerji korunumu bağlamında önemli faydalar sağlayan, doğal bir malzeme olan ahşabın kullanımının gerekliliği tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the World War II, the rapid growth in global population has had a negative effect on all societies. In parallel with the rapid advance in technology and growth in economy, urbanization has also accelerated. Behind this on-going negative situation is the incessant mining of the Earth's limited resources. These resources – in addition to the areas such as industry, transportation and agriculture – are being used to build housing and also other buildings for miscellaneous purposes. Therefore, the amount of all sorts of natural and artificial materials used housing production, energy, labour serviced and especially the energy consumed during building usage period are of vital importance for the economies of countries. One of the most serious problems of our country is the persistently growing housing shortage due to the rapid growth in population and migration. The investors prefer to keep the construction cost at a minimum level for the houses produced to meet the housing shortage. Because, during the lifespan of such buildings, the costs of energy consumption and maintenance are not taken into account, dwellers are faced with a high cost of energy, especially heating/cooling. As the houses are considered in terms of all sectors, because they have the longest lifespan and consume energy at a significant level, they must be sustainable and also have energy conservative. In order to ensure sustainability and energy conservation in housing production, the construction systems and building materials preferred must be suitable for the purpose. The first condition of sustainability is the use of natural resources without exploiting the environment. If a material is not a burden on the nature during the stages of its production, usage and disposal, it is considered to be environmentally friendly. Within the scope of this thesis the usage of timber material, which is a sustainable, ecologic and energy-conservative material, is investigated. After emphasizing the importance of housing, housing production and also identifying the problem of housing in our country from the past until today, construction systems and materials used in the housing production are evaluated. As an optimum solution to the problems derived from available building systems and materials used present, timber material is suggested. Timber which is today an important engineering material is commonly used for the housing production in the developed countries. In this thesis the necessity of the use timber, which is a natural material and ensure significant benefits in terms of sustainability and energy conservation, is determined.