Serbest sistem süt sığırı barınağında bazı iklim faktörlerinin mevsimsel değişimi
Seasonal change of some climate factors in loose dairy cattle barn
- Tez No: 467405
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, serbest sistem olarak planlanmış süt sığırı barınağında, bazı iklim faktörlerinin hayvanlar üzerine etkisini belirlemek amacıyla 2015-2016 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırmada, yapı dışına ve yapı içindeki bazı alanlara sıcaklık-nem ölçerler yerleştirilerek, 1 yıllık veri alınmıştır. Bu veriler analiz edilirken, ortalama, maksimum ve minimum değerlerin yanı sıra hayvanların belli zaman periyodunda tanımlı sıcaklık ve bağıl nem değerlerine ne süre ile maruz kaldıkları incelenmiştir. Farklı barınak bölümlerinde ortalama sıcaklıklar 13.1-15.6 0C arasında değişmekte olup, yıl boyunca hayvanlar toplam zamanın yaklaşık %60-62'sini uygun sıcaklık aralığı olan 5-25 0C arasındaki sıcaklıklarda geçirmişlerdir. Ayrıca hayvanlar yıllık toplam zamanın sadece %2-3'ünde (günlük 0.4-0.7 saat) ısı stresi (>32 0C) aralığındaki sıcaklıkların etkisi altında kalmışlardır. Yine hayvanların soğuk stresine maruz kaldıkları sıcaklıklar (32 0C) etkisinde geçirmişlerdir. Kış mevsiminde ise hayvanlar toplam zamanın %6-8'inde (günlük 1.4-19 saat) soğuk streste (
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 2015-2016 to determine the effects of some climate factors on animals in the dairy cattle shelter planned as a free system. In the study, temperature and humidity meters were placed outside the building and to some areas within the structure, and one year-data were obtained. While these data are analyzed, besides the average, maximum and minimum values, how long they were exposed to defined temperature and relative humidity values at a certain period of time the animals have been examined. The mean temperatures in the different shelter sections are ranged from 13.1 to 15.6 °C and the animals spent approximately 60-62% of the total time at temperatures between 5-25 °C which is the appropriate temperature range during the year. In addition, animals were affected only 2-3% of total annual time (0.4-0.7 hours per day) from temperatures in the range of heat stress (> 32 0C). Again, the temperatures ( 32 0C). In winter season, the animals were in cold stress (