Yağmurlama ve damla sulamalı kuru fasulye üretiminin ekonomik analizi
Economical analysis of sprinkler and drip irrigated-dry bean production
- Tez No: 467404
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, yağmurlama ve damla sulama altında yetiştirilen kuru fasulye ekonomik yönden karşılaştırılmıştır. Tarla denemesi, Konya–Kadınhanı ilçesi Kolukısa kasabasında 2016 yılında yürütülen bu çalışmada, yağmurlama ve damla yöntemi uygulaması için iki ayrı deneme parseli oluşturulmuştur. Damla sulama yönteminde, deneme parselinin yarısına (10 × 50 = 500 m2) lateral aralığı 45 cm (her bitki sırasına bir lateral), diğer yarısına ise 90 cm (iki bitki sırasına bir lateral) olacak şekilde lateral tertiplemesi yapılmıştır. Yağmurlama sulama parseli ve lateral aralığı 45 cm olan parselin sulama suyu eksiksiz karşılanmış, lateral aralığı 90 cm olan parsele ise sulama suyu %50 kısıntılı uygulanmıştır. Sulamalar haftada bir yinelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yağmurlama ve damla sulama yöntemiyle tam sulama koşullarında kuru fasulye üretiminin toplam masrafı sırasıyla 482 ve 500 TL da-1 ve net geliri ise 446 ve 410 TL da-1 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, drip or sprinkler irrigated dry bean are compared economically. Two separate trial plots, drip and sprinkler irrigation, were designated in 2016 at Kolukısa town of Kadınhanı District of Konya. In drip irrigation method, two lateral spacing were used: first was 45 cm (One lateral for each row) and second was 90 cm (One lateral for two rows). Full irrigation was performed for sprinkler plot and 45 cm lateral spacing, and 50% of full irrigation was applied to the plot with 90 cm lateral spacing. The irrigation interval was 7- day. In results, total cost of dry bean production under full irrigation conditions for both sprinkler and drip irrigation was found as 482 and 500 TL da-1, and net income was determined as 458 and 422 TL da-1, respectively.