Şekilsel farklılıklara sahip nanoyapılar ile elektrokimyasal dopamin tayini
Electrochemical dopamine detection with different structures of nanomaterials
- Tez No: 467430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dopamin, vücutta doğal olarak sentezlenen ve nöronlar arasında veya bir nöron ile başka bir hücre arasında iletişimi sağlayan ve sinir sistemi boyunca sinyallerin iletilmesine yardımcı olan bir hormondur. Vücutta dopaminin eksik üretilmesi halinde parkinson, fazla üretilmesi halinde ise şizofreni hastalıkları meydana geldiği için vücutta bulunan dopamin miktarı önem arz etmektedir. Bu tez çalışması NaBH4, (COOH)2 ve C6H5Na3O7.2H2O varlığında sentezleri gerçekleştirilen ve şekilsel farklılıklara sahip üç farklı bakır nanoyapının camsı karbon elektrot yüzeyinin modifikasyonunda kullanılması, yalın ve modifiye elektrot yüzeylerinin dönüşümlü voltametri tekniği, atomik kuvvet mikroskobu ve su temas açısı ölçüm cihazı ile karakterize edilmesi ve modifiye yüzeylerin dopamin tayininde uygulanabilirliliği temeli üzerine kurulmuştur. Modifiye yüzeylerin dopamin tayininde hassasiyeti, kararlılığı, tekrarlanabilirliği, yeniden üretilebilirliği ve askorbik asit, ürik asit ve asetaminofenin girişim etkisi diferansiyel puls ve kare dalga voltametri teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Sonuç olarak tasarlanan sensörün hassas, kararlı, tekrarlanabilir ve yeniden üretilebilir olduğu görülmüş ancak askorbik asit, ürik asit ve asetaminofen varlığında dopamin için seçici olmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dopamine is a hormone, which is naturally synthesized in the body and provides communication between neurons or between a neuron and another cell and helps to the transmission of signals throughout the nervous system. Parkinson and schizophrenia diseases can be present in the case of less or more amount of production than required amount of dopamine in the body for this reason the amount of dopamine in the body is important. This thesis was based on the usage of three different copper nanostructures having different shapes synthesized in the presence of NaBH4, (COOH)2 and C6H5Na3O7.2H2O for the modification of glassy carbon electrode surfaces, characterization of bare and modified surfaces with cyclic voltammetry technique, atomic force microscopy and contact angle measurement and application of modified surfaces towards dopamine determination. The sensitivity, stability, repeatability, reproducibility and interference effect of ascorbic acid, uric acid and acetaminophen towards dopamine were investigated with differential pulse and square wave voltammetry techniques. As a result, it was seen that proposed sensor had sensitive, stable, repetable and reproducible electrochemical responses but it was not selective for dopamine in the presence of ascorbic acid, uric acid and acetaminophen.