Β-v tohum kristalleri kullanımı ile non-karyojenik çikolata üretimi
Production of non-cariogenic chocolate by using β-v seed crystals
  1. Tez No: 467505
  2. Yazar: ŞİRİN OBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ARTIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, çikolata temperleme prosesine alternatif olarak farklı düzeylerde tohum kristal ilavesinin, şeker yerine maltitol ve isomalt kullanımı ile ikame edilmiş, dolayısı ile non-karyojenik (diş dostu), çikolata üretim metodunun etkisi araştırılmıştır. Maltitol ve izomalt içeren sütlü çikolata örneklerinde L* değerleri sırasıyla, 37,95-40,68 ve 37,25-38,15 arasında değişmektedir. İzolmalt içeren sütlü çikolata örneklerinde %0.5, %0.6, %0.7 oranında βv tohum kristal ilavesi ile temperlenen çikolataları ve kontrol örnekleri yüksek sertlik derecesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the chocolate production method was investigated as an alternative to the chocolate tempering process, in which the addition of seed crystals at different levels was replaced by the use of maltitol and isomalt instead of sugar, thus non-karyogenic (tooth-friendly). L * values in milk chocolate samples containing maltitol and isomalt ranged between 37,95-40,68 and 37,25-38,15, respectively. Chocolates tempered with βv seed crystals in the ratio of 0.5%, 0.6%, 0.7% and control samples in milk chocolate samples containing izolmalt reached to high degree of hardness.