Toplu taşımada finansman yöntemleri
Financing methods for public transport
  1. Tez No: 467533
  2. Yazar: MEHMET HAYIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN CAMKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bilimsel olarak toplu taşıma, belirli ve sabit bir güzergahı olan, fiyatı bilinen, zaman tarifesi olan, kullanmak isteyen herkesin yararlanabileceği, kent içi yolcu taşımacılığında kullanılan sistemlerin genel adıdır. Toplu taşıma sistemlerinin temel amacı, bir kamu hizmeti olarak, insanların kent içinde bir noktadan diğer noktaya en ekonomik şekilde taşınmasını sağlamaktadır. Ulaştırma yatırımları pahalı yatırımlar olmakla birlikte yapıldıktan sonra telafisi de çok zor olan yatırımlardır. Ulaştırmanın kent içindeki boyutunu oluşturan toplu taşıma için de aynı durum geçerlidir. Büyük yatırım maliyetlerinin özellikle yerel yönetimler tarafından bir anda karşılanması oldukça zordur. Bundan dolayı büyük maliyetli yatırımların karşılanabilmesi için dünya üzerinde uygulanan bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar pek çok farklı sistemin bulunduğu kamu-özel sektör ortaklıkları, kredi ve hibe veren kuruluşlar ile birlikte özellikte son yıllarda dünyada örneklerini gördüğümüz yenilikçi ya da alternatif finansman olarak da anılan yöntemlerdir. Tez çalışmamızda toplu taşıma yatırımlarının finansmanında kullanılan metotlar anlatılmıştır
Özet (Çeviri)
The scientific definition of urban transport which is the urban passenger transport is the general name used in the system ; has a spesific and stable route, price known, scheduled, everyone can benefit. The main objective of the public transport system, as a public service, people from one point in the city, providing the most economical way to move to another point. Transportation investments Although expensive investments after compensate for the investments that are very difficult. For public transport in forming the size of the city's transportation same situation it is also true. Large investment costs especially by local governments meet at a time is very difficult. Therefore, in order to meet the large investment cost, there are some methods used worldwide. They have many different systems where public-private partnerships, with credit and grant giving organizations, in recent years we have seen examples in the world of features are also referred to as innovative or alternative financing methods. In this thesis, used to finance investment in public transport methods have been described.