Karma öğretim tasarımına dayalı öğrenme ortamında İngilizce deyimleri kavram karikatürleri ile öğrenmenin ortaokul öğrencilerinde erişi ve kalıcılığa etkisi
The impact of learning environment based on blended instructional design on secondary school students' learning achievement and retention of English idioms through concept cartoons
- Tez No: 467723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Karma öğrenme, dijital neslin ihtiyaçlarını karşılayarak etkili öğrenmeyi destekleyebilmektedir. Günümüz bireylerinin ihtiyaçları, elli yıl öncesi bireylerin bilgi ve beceri ihtiyaçlarından daha farklıdır. Gelişen teknoloji, çok sayıda öğrenme kaynağının cebimizde taşınmasına ve istenilen yer ve zamanda bilgiye erişilmesine imkân tanımaktadır. Yüksek hızda internet sayesinde akıllı telefonlar aracılığıyla artık bilgiye anında erişim sağlanabilmektedir. Öğrenme aracı olarak cep telefonu, yeni bir yabancı dili öğrenmek isteyen öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayan, yenilikçi ve öğrencileri heyecanlandıran yöntemlerden biri olabilmektedir. Yabancı dil öğrencileri öğrenecekleri dilin sadece kelimelerini ve gramer yapılarını değil deyimlerini de öğrenmek durumundadırlar. Deyimlerle ilgili olarak sözcüklerin gerçek anlamlarından uzaklaşılıp soyut kavramlara gönderme yapıldığına dikkat edilmesi gerekir. Bu anlamda kavram karikatürleri yabancı dilde deyim öğretiminde soyut kavramların somutlaştırılmasında kullanılabilecek etkili bir araç olarak düşünülebilir. Buna bağlı olarak bu karikatürlerin öğrencilere ulaştırılmasında farklı öğrenme ortamlarının etkililiğinin araştırılması anlamlı olacaktır. Bu çalışmada, karma öğretim tasarımına dayalı mobil öğrenme ve yüzyüze öğrenme ortamlarının 7. sınıf öğrencilerinin kavram karikatürleri ile İngilizce deyim öğretimi sonundaki akademik erişilerine, kalıcılığa etkisi ve karma öğretim tasarımına dayalı mobil ortamda kavram karikatürleri ile deyim öğrenme konusunda öğrencilerin deneyimleri araştırılmıştır. Araştırmada sıralı açıklayıcı tasarımlı karma araştırma yöntemi modeli kullanılmıştır. Çalışma, 2014-2015 öğretim yılı bahar döneminde İstanbul'da bir özel okulda okuyan ve İngilizce dersini ikinci yabancı dil olarak alan 29 7.sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ön-test, son-test ve kalıcılık testi olarak kullanılan İngilizce Deyim Öğrenme Başarı Testi ile toplanmıştır. Kavram karikatürlerinin karma öğretim tasarımına dayalı mobil ortamda sunulduğu deney grubunda yer alan öğrencilerin ortamla ilgili deneyimlerini anlamak üzere de Yarı Yapılandırılmış Odak Görüşme Formu Planı kullanılarak nitel veriler toplanmıştır. Nitel bulgulara göre deney ve kontrol gruplarının erişileri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Yine bulgular, her iki grubun da son-test ve kalıcılık test puan ortalamaları arasında ve ayrıca gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığını göstermektedir. Kavram karikatürleri ile etkileşimleri karma öğretim tasarımına dayalı mobil ortamda gerçekleşen deney grubu öğrencilerinden yüksek katılım gösteren ve hiç katılım göstermeyen öğrencilerle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde; gönderilen mesajların rahatsız edici olmadığı, daha ilgi çekici ve deyimleri öğrenmede etkili olduğu ve akılda kalıcılığı sağladığı şeklinde görüşler paylaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak, karma öğretim tasarımına dayalı mobil veya yüzyüze olarak kavram karikatürlerinin diğer derslerde uygulanmasının etkililiğini belirlemek amacıyla daha kalabalık gruplarla çeşitli araştırmalar gerçekleştirilmesi gerektiği, kavram karikatürlerinin İngilizce dersinde kelime ve deyimlerin öğretiminde etkili olmasından dolayı, etkinliklerde yer verilebileceği ve cep telefonu kullanımı gerektiren uygulamalardan önce ailelerin bilgilendirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Blended learning can support effective learning by meeting the needs of digital generation. The needs of today's individuals are different from the knowledge and skill needs of individuals fifty years ago. Emerging technology allows for the transfer of a large number of learning resources into our pockets and access to information at any time. With high-speed internet, instant access to information is now possible via smartphones. As a learning medium, mobile phones can be one of the innovative and exciting ways to meet the needs of students who want to learn a new foreign language. Foreign language learners need to learn not only the vocabulary or grammatical structures of the learnt language but also they need to learn idioms. It should be noted that, in relation to the idioms, the words are taken away from their true meaning and referred to abstract concepts. In this sense, concept cartoons can be thought of as an effective tool that can be used to embody abstract concepts in teaching foreign language idioms. Accordingly, it would be meaningful to investigate the effectiveness of different learning environments in delivering these cartoons to students. In this study, the effects of blended instructional design mobile learning and face to face learning environments on the academic achievement and permanence of the 7th grade students' learning English language idioms using concept cartoons and students' experiences using conceptual cartoons for learning of idioms in the blended instructional design mobile environment were investigated. In the study, sequential explanatory designed mixed research method model was used. The study was conducted with 29 7th grade students studying in a private school in İstanbul in the spring semester of 2014-2015 academic year and taking English as a second foreign language. The qualitative data of the study were collected by the English Idiom Learning Achievement Test used as pretest, posttest and permanence test. The Semi-structured Focus Interview Form was used to understand the experiences of the students in the experiment group related to environment which conceptual cartoons were presented. According to findings, there was no statistically significant difference between achievement scores of experiment and control groups. Again, the findings show that both groups showed a significant level of retention, but there was no significant difference between the groups. A focus group interview was held with high participation and never participating students whom concept cartoons were presented in the blended instructional design mobile learning environment. In negotiations; that the messages sent are not disturbing, are more interesting and effective in learning the idioms, and provide a sense of remembrance. Based on the results of the research, it is necessary to carry out various researches with more crowded groups in other courses in order to determine the effectiveness of using concept cartoons in blended instructional design mobile or face to face environment. It is suggested that the concept cartoons can be included in the activities due to they are effective tools in teaching words and idioms in English and the families should be informed before applications requiring the use of mobile phones.