Morphological, anatomical and molecular studies on some lichens from aegean part of Turkey
Türkiye'nin eğe bölgesindeki bazı likenler üzerine morfolojik, anatomik ve moleküler çalışmalar
- Tez No: 467815
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye'nin Ege bölgesinden bazı likenleşmiş mantarları morfolojik, anatomik ve moleküler metodlar ile incelemektir. Bu çalışma da, Acarospora badiofusca (Nyl.) Th. Fr., Aspicilia cinerea (L.) Körb. , Blastenia crenularia (With.) Arup, Søchting & Frödén, Heteroplacidium compactum (A. Massal.) Gueidan & Cl. Roux, Lecanora campestris (Schaer.) Hue, Lecidea fuscoatra (L.) Ach., Protoparmelia cupreobadia (Nyl.) Poelt, Pyrenodesmia variabilis (Pers.) A. Massal. ve Tephromela atra (Huds.) Hafellner türleri kullanılmıştır. Bu türlerden Protoparmelia cupreobadia Türkiye için yeni kayıttır. Moleküler incelemeler PCR yardımıyla ITS primeri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sekans analizleri ile ilgili bölgeler incelenmiştir. ITS sekansları için filogenetik analizler ve dendogramlar, çalışılan örnekler ve gen bankasından alınan örneklerle birlikte yapılmıştır. Filogenetik analizler iki farklı metot (NJ, ML) ile gerçekleştirilmiştir. Neighbor-Joining (NJ) dendogramları incelendiğinde, her bir cinste türlerin iki ana kola ayrıldığı gözlemlenmiştir. İlk kolu, çalışılan türün ve aynı cins içerisindeki gen bankasından alınan diğer türlerin oluşturduğu gözlemlenmiştir. İkinci kolu ise, dış grup olarak alınan türlerin oluşturduğu görülmüştür. Maksimum Likelihood (ML) metodu kullanılarak yapılan analizler sonucunda liken genotiplerinin NJ metoduyla benzer şekilde türler bazında ve dış grup olarak gruplandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine with the morphological, anatomical and molecular methods of some lichenified fungus from Aegean part of Turkey. In this study, Acarospora badiofusca (Nyl.) Th. Fr., Aspicilia cinerea (L.) Körb. , Blastenia crenularia (With.) Arup, Søchting & Frödén, Heteroplacidium compactum (A. Massal.) Gueidan & Cl. Roux, Lecanora campestris (Schaer.) Hue, Lecidea fuscoatra (L.) Ach., Protoparmelia cupreobadia (Nyl.) Poelt, Pyrenodesmia variabilis (Pers.) A. Massal. and Tephromela atra (Huds.) Hafellner species were used. Protoparmelia cupreobadia from this species is new to Turkey. Molecular studies have been performed by using ITS primers with the help of PCR. By sequence analysis, the relevant regions were examined. Phylogenetic analyzes and dendograms for ITS sequences were carried out together with investigated samples and samples from the gene bank. Phylogenetic analyzes were conducted by two different methods (NJ, ML). When we examine NJ dendograms, it is observed that species are sperated into two brances. The first brance is observed consisting of investigated samples and other species from Gen Bank. The second brance is seen consisting of species taken as the outer group. As result of analyzes made by using Maksimum Likelihood (ML) method, we were observed to be grouped into types and external group in analogy with NJ method of the lichen genotypes.