Morphological anatomical and molecular studies on some lichens from derevenk valley (Kayseri̇, Turkey)
Derevenk Vadisinden bazı likenler üzerine morfolojik, anatomik ve moleküler çalışmalar
- Tez No: 467816
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kayseri (Talas) Derevenk vadisinde bulunan bazı likenleşmiş mantarları morfolojik, anatomik ve moleküler metodlar ile incelemektir. Bu çalışma da, Acarospora impressula Th. Fr., Acarospora nitrophila H. Magn., Aspicilia cinerea (L.) Körb., Aspicilia viridescens (A. Massal.) Hue, Lecidea atrobrunnea subsp. stictica Hertel & Leuckert, Lecidella carpathica Körb., Lobothallia radiosa (Hoffm.) Hafellner ve Xanthocarpia tominii (Savicz) Frödén, Arup & Søchting türleri kullanılmıştır. Bu taksonlardan Lecidea atrobrunnea subsp. stictica Türkiye için yeni kayıttır. Moleküler incelemeler PCR yardımıyla ITS primeri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. ITS likenlerde ençok kullanılan gen bölgesidir. ITS bölgeleri güvenli bir şekilde filogenetik çalışmalarda cins ve tür düzeyinde kullanılabilir. Sekans analizleri ile ilgili gen bölgesi incelenmiştir. ITS sekansları için filogenetik analizler ve dendogramlar, çalışılan örnekler ve gen bankasından alınan örneklerle birlikte yapılmıştır. Filogenetik analizler iki farklı metot (NJ, ML) ile gerçekleştirilmiştir. Neighbor-Joining (NJ) dendogramları incelendiğinde, her bir cinste türlerin iki ana kola ayrıldığı gözlemlenmiştir. İlk kolu, çalışılan türün ve aynı cins içerisindeki gen bankasından alınan diğer türlerin oluşturduğu gözlemlenmiştir. İkinci kolu ise, dış grup olarak alınan türlerin oluşturduğu görülmüştür. Maksimum Likelihood (ML) metodu kullanılarak yapılan analizler sonucunda liken genotiplerinin NJ metoduyla benzer şekilde türler bazında ve dış grup olarak gruplandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the morphological, anatomical and molecular characters of some lichenized fungi specimens which has a distribution in Derevenk Valley (Talas, Kayseri). In this study specimens belonging to Acarospora impressula Th. Fr., Acarospora nitrophila H. Magn., Aspicilia cinerea (L.) Körb., Aspicilia viridescens (A. Massal.) Hue, Lecidea atrobrunnea subsp. stictica Hertel & Leuckert, Lecidella carpathica Körb., Lobothallia radiosa (Hoffm.) Hafellner and Xanthocarpia tominii (Savicz) Frödén, Arup & Søchting were studied. Of these taxa, Lecidea atrobrunnea subsp. stictica is a new record for Turkey. Molecular studies have been performed by using ITS primers with the help of PCR. The ITS is the most used gene region in lichens. ITS (internal transcribed spacers) regions are reliably used in phylogenetic studies at the genus and species level. By sequence analysis, the relevant regions were examined. Phylogenetic analyzes and dendograms for ITS sequences were carried out together with investigated samples and samples from the gene bank. Phylogenetic analyzes were conducted by two different methods (NJ, ML). When we examine NJ dendograms, it is observed that species are sperated into two brances. The first branch consists of investigated samples and other species from Gen Bank. The second branch consists of species used as the outer group. As result of analyzes made by using Maksimum Likelihood (ML) method, we observed that species are grouped into types and external group in analogy with NJ method of the lichen genotypes.