Kıyı planlaması ve mevzuatına eleştirisel bir bakış. Bozburun (Datça) özelinde irdeleme
A critical approach to coastal planning and it's legislation in turkey : A case study of (Datça) Bozburun
  1. Tez No: 68009
  2. Yazar: İSMAİL ALACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAL EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
TÜRKİYE'DE KIYI PLANLAMASI VE MEVZUATINA ELEŞTİRİSEL BİR BAKIŞ - BOZBURUN (Datça) ÖZELİNDE İRDELEME (Yüksek Lisans Tezi) İsmail ALACA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET“Türkiye'de Kıyı Planlaması ve Mevzuatına Eleştirisel Bir Bakış, Bozburun (Datça) Özelinde İrdeleme”adlı bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümü giriş bölümü oluşturmaktadır. İkinci bölümde, kıyıların oluşumu ve kıyıları cazibe merkezi haline getiren özellikleri, üçüncü bölümde ülkemiz kıyılarının durumu ve sorunları incelenirken, dördüncü bölümde ülkemizde kıyı mevzuatının gelişimi, ilgili kurum ve kuruluşların kıyılara ilişkin görevleriyle birlikte incelenmiştir. Beşinci bölümde kıyı mevzuatımızın sorunların çözümüne cevap verme nitelikleri Bozburun yerleşmesi özelindeki sorunlarla birlikte ele alınırken, kıyı alanlarıyla ilgili yönetim modellerinde yabancı ülke deneyimleri de bu bölümde incelenmiştir. Altıncı ve son bölümde ise ortaya çıkan sorunlar tartışılarak, öneriler getirilmiştir. Tez çalışmasının ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümleri geniş bir literatür araştırması sonucu oluşturulurken, beşinci bölümde bir alan araştırmasına yer verilerek, uygulamacı kuruluşların (bu örnekte Bozburun Belediyesi) karşılaştıkları sorunlar irdelenmiştir. Altıncı bölüm ise, konu üzerinde çalışan akademisyen ve bürokratların görüş ve önerileriyle birlikte kişisel birikimler sonucu oluşturulmuştur. Çalışma genelinde sorunlar ortaya konulup, çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılırken, mevzuatın gelişiminde sorunun çözümüne yönelik olarak geliştirilen yaklaşımlarla birlikte, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan Kıyı Alanlarının Korunması - Planlanması ve Geliştirilmesi Hakkında Kanun Ön Tasarısı' nında eksiklik ve yeterlilikleri tartışılmıştır. Bilim Kodu : 500.10.12 Anahtar Kelimeler : Kıyı, Planlama,Kalkınma, Koruma, Kıyı Mevzuatı Sayfa Adedi : 153 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Feral EKE
Özet (Çeviri)
(M. Sc. Thesis) İsmail ALACA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF NATURAL SCIENCES August 1997 ABSTRACT This thesis named as“a critical analysis of planning and legislation in Turkey the case of Bozburun (Datça)”has six main chapters. The first chapter is the introduction. In the second chapter, the formation of the shore line and the properties making the shores attractive, are discussed. In the third part, the present situation in our coastal areas are examined with the development in the related legislation. In the fourth chapter, the issue of whether current coastal legislation can solve the present problems is questioned. In the fifth chapter, the case of Bozburun is examined and at the same time it comprises management examples from foreign countries. Finally, in the last chapter, all problems are discussed and conclusions are stated. The second,third and fourth chapter of this thesis is carried out by the result of extensive literature research. A field survey is carried out concerning the fifth chapter so that the encountered problems of executive authorities (In this sample Bozburun Munucipality) are discussed. The sixth chapter takes in to consideration the opinion and suggestion of academicians and bureaucrats who are experts on this subject. In general the methodology adopted in this thesis has been the statement of problems and proposals for possible solutions. The draft law on coastal area protection and planning, prepared by Ministry of Public Works and Settlement has also been discussed. Science Cod : 500. 10.12 Key Words : Coast, Planning, Development, Conservation, Coastal Legislation. Page Number : 153 Super Visor : Associated Prof. Dr. Feral EKE