Museums of luxury fashion brands: an exploratory analysis in the case of Armani Silos
Lüks moda markalarına ait müzeler: Armani Silos örneğinde keşifsel bir analiz
- Tez No: 467926
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECEHAN ÖZMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Lüks moda markalarının sanat ve toplum ile daha da güçlenen kültürel bağları yeni bir müze pratiği olan lüks moda markalarına ait müzelerin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu tez, bağlamsal tasarım verileri doğrultusunda müzelerin tasarım bileşenlerini inceleyerek lüks moda markalarının müzelerine keşifsel bir analiz sunar. Bu yeni tasarım alanı, tez boyunca bağlamsal yaklaşım ve teorik yaklaşım olmak üzere iki ana başlık altında incelenir. Bağlamsal yaklaşım müzeleri sosyo-kültürel, şehir, mimari ve tasarım bağlamlarında inceleyerek sistematik bir analiz aracı sunar. Öte yandan, marka ve marka kimliğinin bu veriler doğrultusunda müze tasarımına etkileri sorgulanarak teorik bir alt yapı oluşturulur. Böylece tasarımı etkileyen ana faktörler sistematik bir kurguda sunularak örnek olay incelemesi için gerekli olan metodu oluşturur. Tez, lüks moda markalarına yapılan geziler, arşiv araştırması ve literatür taramasına dayanarak Armani Siloları'nı sistematik olarak inceler. Marka ve marka kimliğinin analizi ile başlayan inceleme, müzenin farklı ölçekler ve bağlamlarda incelenmesiyle tamamlanır. Tez, literatürdeki boşluğu tamamlayarak ileriki çalışmalar için örnek teşkil etmeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
By critically analyzing components of contextual design in museum exhibition practice over the past century, this thesis presents an exploratory analysis in new museum practice; museums of luxury fashion brands. This new museum practice is deeply rooted in and dependent upon contextual design components in museums and other design constituents based on brand identity. The interplay between fashion and identity, aesthetic universality and quality of luxury fashion brands and contextual approach to design practice establish a comprehensive framework to understand the characteristics and key design components for museums of luxury fashion brands. The study is generated by data-gathering and data-analysis methods to evaluate the physical and intellectual content of the subject and to provide a useful tool for future studies. Archival materials were collected through visits to Fondazione Prada, Fondation Cartier, Fondation Louis Vuitton, Gucci Museo and Armani Silos and supplemented by on-site interviews, academic reviews and media reports. As this thesis investigates the role of fashion, brand identity and context in design, it provides new and original insights into the new museum practice. Hence, it is also contributes to growing literature on museum and theoretical debates within the larger field of design issues based on identical and contextual components.