İç mimarlık lisans eğitiminde bilgi okuryazarlığının çok yönlü analizi ve bir ders önerisi
A multifaceted analysis of information literacy in undergraduate education on interior architecture and a course proposal
- Tez No: 467931
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENGÜL YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bilgi çağındaki gelişmeler, yaşam boyu öğrenme kavramını ön plana çıkarmıştır. Bilginin sürekli değişmesi ve dönüşmesi, bilgiye ulaşım araç ve yöntemlerinin çeşitlenmesi günümüzde meslek eğitimini de etkilemiştir. Yaşam boyu öğrenmenin çekirdeğini oluşturan bilgi okuryazarlık becerileri, her geçen gün mesleki eğitim sürecinde daha fazla dikkate alınan bir konu haline gelmiştir. Bir tasarım problemini çözme sürecinde öğrencinin“ihtiyaç duyulan bilgiyi belirleme, bilgiye sorunsuz erişme, bilgiyi eleştirel değerlendirme, etkin kullanıp aktarma, bu süreçteki etik/yasal sorumlulukların farkında olma”bilinç ve becerilerine gereksinimi vardır. Bu becerilerle ilgili kazanımlar, öğrencinin hem lisans eğitimi sürecinde hem de mezun olduktan sonraki süreçte başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden İç Mimarlık eğitiminde bilgi okuryazarlığı becerilerinin öğrencilere kazandırılması gerekmektedir. Çalışmada İç Mimarlık mesleği için bilgi okuryazarlığı konusunda farkındalık oluşturmak ve eğitim sistemi içerisinde yerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle Türkiye'deki İç Mimarlık lisans programlarının öğrenme çıktıları incelenmiş, programların bilgi okuryazarlığını destekleme durumu tespit edilmiştir. Anket çalışmalarıyla KTÜ İç Mimarlık lisans öğrencilerinin ve bölümde görev alan öğretim elemanlarının görüşleri alınmış, öğrencilerin bilgi okuryazarlık beceri düzeyleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar birbiriyle örtüşecek şekilde genel anlamda“etik/yasal konularda farkındalık”ve“bilgiye erişim”başlıkları ile ilgili eksikliklere işaret etmektedir. Çalışmada elde edilen bulgular ayrıca çözüm odaklı irdelenmiş ve uzman görüşleri alınarak İç Mimarlık lisans eğitimi için“Tasarım Sürecinde Bilgi Okuryazarlığı”adında bir ders önerisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developments in the information age bring the concept of lifelong learning to the forefront. The constant change and transformation in the information and the diversification of means and methods of accessing it have also influenced vocational education today. The skills for information literacy, which is the core of lifelong learning, have been increasingly considered in vocational education. In the process of solving a design problem, the student needs the awareness and skills of“determining the required knowledge, accessing it without any problem, critical evaluation of the knowledge, using and transferring it effectively, awareness of ethical/legal liabilities in this process”. Gains related to these skills directly affect the success of the student both in undergraduate education and in the later period after graduation. Therefore, the students need to gain information literacy skills in interior architecture education. The aim of the study is to raise awareness for the information literacy and to determine its role in the education system for interior architecture profession. First of all, the learning outcomes of the undergraduate programs in Interior Architecture in Turkey were examined and their contribution to information literacy was determined. The opinions of the undergraduate students and the faculty members of the at the Department of Interior Architecture in KTU were received and the students' level of information literacy skills were determined by a survey. The obtained results point to shortcomings such as“awareness of ethical/legal issues”and“information access”which are common and overlapping with each other. Findings obtained in the study were also examined by using a solution-based approach and expert opinions were received. A course called“Information Literacy in the Design Process”was proposed for undergraduate education in Interior Architecture.