Değişik oranlarda soğuk şekillendirilmiş c1040 çeliğinin yakma alın kaynağında soğuk şekil verme oranının bağlantının dayanım ve mikroyapı özellikleri üzerine etkisi.
  1. Tez No: 46798
  2. Yazar: A.GÖKHAN BESLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VURAL CEYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Kaynaklı imalat yöntemi, günümüzde bir çok endüstri kolunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem, makina imalat endüstrisinde %75 gibi önemli bir orana sahiptir. Direnç nokta kaynağı, direnç dikiş kaynağı gibi bir elektrik direnç kaynak yöntemi olan yakma alın kaynağının imalat endüstrisinde, diğer kaynak yöntemlerinde olduğu gibi, önemli bir yeri vardır. Yakma alın kaynağının, seri üretimin söz konusu olduğu otomotiv ve uçak endüstrisinden kimya ve elektrik endüstrisine, dekoratif amaçlı olarak mimarlık ve inşaat endüstrisine kadar bir çok uygulama alanı vardır. Yakma alın kaynağının en önemli uygulama alanlarından bir tanesi de kesici takım üretimidir. Bu çalışmada, değişik oranlarda soğuk şekillendirilmiş
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Welding technology has been using as an important joining technique by many industrial areas since the beginning of the 19th century. This joining technique has a percentage of 75% of other manufacturing techniques totally. Flash butt welding is an electric resistance welding which has a special importance in the manufacturing processes like resistance spot welding and resistance seam welding etc. And it is one of the most important joining and producing technique which has been using at the mass production, for example automotive, chemistry, electric and electronic industries, aeronautics, cutting tools, architecture for decorative aims and building industries. In this study, C1040 steel bars which have a diameter of 15mm is shaped with different cold working rate and welded with flash butt welding. After the effect of cold working rate on the mechanical properties and micro structures of the junction were investigated.