Grup ardışık test yöntemleri ve korelasyon katsayısının testi için kullanımı
Group sequential test methods and it's use in testing correlation coefficient
- Tez No: 47104
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA ÇINGI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, grup ardışık test yöntemlerini tanıtmak ve yöntemlerin korelasyon katsayısının testi içinde kullanılabileceğini göstermektir. İkinci bölümde ardışık testin temeli olarak bilinen Wald (1947)'nin olasılık oranlarının ardışık testine ilişkin normal ve binom dağılımı için genel bilgiler verilmiştir. Korelasyon katsayısı, özellikleri ve korelasyon katsayısının ardışık testi için önerilen Choi, Kowalski ve Pradhan-Sathe'nin ardışık test süreçleri genel olarak tanıtılmıştır. Ayrıca grup ardışık test yöntemlerinin temelini oluşturan tekrarlı anlamlılık testi incelenmiştir. Üçüncü bölümde normal ve binom dağılımı için geliştirilen grup ardışık test yöntemleri tanıtılarak testlerin düzenleri incelenmiştir. Burada inceleme çeşitli a, 1-P olasılıkları ve grup sayılarında testlerin sınır değerleri, grup genişlikleri, maksimum örneklem genişlikleri ve ortalama örneklem genişlikleri yönünden yapılmıştır. Bu değerleri gösteren çizelgeler hazırlanmıştır. Bu bölümde ayrıca bayesci yaklaşımın grup ardışık teşrindeki kullanımı verilmiştir. Dördüncü bölümde l.tip hata olasılığı a'nm harcadığı oranın karakterize eden a*(t) fonksiyonlarına dayalı olarak elde edilen grup ardışık test yöntemi incelenmiştir. Burada da inceleme çeşitli a ve 1-$ olasılıktan, grup sayılan ve a*(t) fonksiyonlan için testin sınır değerleri, grup genişlikleri, maksimum örneklem genişlikleri ve ortalama örneklem genişlikleri yönünden yapılmıştır. Bu değerleri gösteren çizelgeler hazırlanmıştır. Beşinci bölümde, üçüncü ve dördüncü bölümde incelenen grup ardışık test yöntemlerinin korelasyon katsayısının testi içinde kullanılabileceği gösterilmiştir. Belirlenen seçenek hipotez değerleri (pj), 0.10, 0.30, 0.50, 0.70, 0.90 alınarak test düzenleri için gerekli olan maksimum örneklem genişliğini ve ortalama örneklem genişliğini gösteren çizelgeler hazırlanmıştır. Yöntemlerin iki kitlenin korelasyon katsayısının karşılaştırmasında da kullanılabileceği gösterilmiştir. Bu bölümde aynca korelasyon katsayısının grup ardışık testini göstermek için tıbbi veriler üzerinde bir uygulama yapılmıştır. Son bölümde çalışmada elde edilen sonuçlar verilerek araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to introduce the group sequential test methods and to show that these methods can be used within the correlation coefficient test. The second chapter attempts to give information on the sequential probability ratio test of Wald (1947) on the normal and binomial distribution. Correlation coefficient, its characteristics and the sequential test process of Choi, Kowalski and Pradhan-Sathe which are suggested for sequential test of correlation coefficient are introduced in general. This chapter also examines the repeated significance test which is the basis of group sequential test. The third chapter attempts to explain the group sequential test methods improved for the normal and binomial distributions and to examine the test designs. The examination is made on the basis of various a, 1-P probabilities and the limit values of test in group numbers, group sizes, maximum sample sizes and average sample sizes. These values are illustrated in given schedules. The use of Bayesian approach in group sequential test is also given in this chapter. In chapter four, the group sequential test method obtained by a*(t) functions which characterizes spending the type I error probability, is examined. This examination is also made on the basis of various a and 1-P probabilities, group numbers and limit values for a*(t) functions, group sizes, maximum sample sizes and average sample sizes. These values are illustrated in given schedules. Chapter five attempts to show that the group sequential test methods, examined in the third and fourt chapters, can also be used for the correlation coefficient. The alternative hypothesis values are accepted as (pj), 0.10, 0.30, 0.50, 0.70, 0.90 and illustrated in the schedules which show the maximum sample size and average sample size. It is indicated that these methods can also be applied in the comparison of correlation coefficient of two populations. Besides, in order to indicate the correlation coefficient of group sequential test, an application on medical data is also presented in this chapter. In the last part, the results of this study are presented and some suggestions for further research is put forward.