Güneş pillerinin matematiksel modellenmesi
  1. Tez No: 46800
  2. Yazar: ÖZDEN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ABSTRAKT Güneş pilinin esası, yarıiletken fiziğine ve yarıiletken denklemlerine dayanmaktadır. Bunun için öncelikle yarıiletken denklemlerinin matematiksel çözümünün yapılması gerekmektedir. Paul Basore tarafından geliştirilen PC-ID isimli modellemede güneş pili I-V karakteristiği bu denklemlerin çözümü sonucu elde edilmektedir. Bir diğer modelleme yaklaşımında ise; ışıma, sıcaklık ve diğer güneş pili parametreleri baz alınarak ve yapılan basit yaklaşımlar ile I-V karakteristiği elde edilir. Bu grupta şu modeller yer almaktadır: Arco Solar firmasının geliştirdiği Fotovoltaik Panel Performans Tahmini^ S. Singer, B. Rozenstein ve S. Surazi 'nin geliştirdiği Az Sayıda ölçüm Parametresi Kullanarak PV Modül Çıkış Karekteristiğinin Eldesi veH. S. Rauschenbach'm Güneş Üretecinin Akım-Gerilim Karekteristiği. Sonuç olarakta modellerin ve yapılan ölçümlerin karşılaştırması yapılmıştır. ABSTRACT The bases of solar cells are physics of semiconductors and semiconductor equations. Therefore, mathematical solutions of semiconductors equations should be done first. The PC-ID that has been developed by Paul Basore, makes possible to draw I-V characteristics of solar cells by solving these equations. The another modelling approach use temperature, radiation and other solar cell parameters and I-V curves can plot with some simplifications. This group includes the following models: Photovoltaic Array Performance Prediction Method by Arco Solar, Characterization of PV Array Output Using a Small Number of Measured Parameters by S, Singer, B. Rozenstein and S. Surazi, I-V Characteristics of Solar Generator by H.S. Rauschenbach. As a result, we compared models with each other and experimental measurements.
Özet (Çeviri)