Geleneksel türk evinde ısınma problemi ve doğu karadeniz ev örnekleri üzerinden incelenmesi
An examination of heating problems in traditional turkish homes and examples of eastern black sea houses
- Tez No: 468069
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE YARAREL, DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ, DOÇ. DR. SALİH SALBACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Geleneksel Türk Evinde Isınma Problemi ve Doğu Karadeniz Ev Örnekleri Üzerinden İncelenmesi'nin anlatıldığı bu tezde elde edilen bulgular mimarların ve tez sahibinin proje fotoğrafları üzerinden betimlenerek elde edilmiştir. Çalışmanın temel paradigmasını oluşturan bu analizde araştırmacı kendi öznelliği peşinde koşarken, elde ettiği bulguları tümevarımcı bir teknikle tezinin araştırma bölümü olan dördüncü bölümde anlatmaya çalışmıştır. Doğu Karadeniz kültürü, doğası ve mimarisi ile kendine has özellikleri olan bir yaşam alanıdır. Doğu Karadeniz bölümünü Karadeniz'den ayıran en önemli özellik, Doğu Karadeniz dağlarının sahilden itibaren hızla yükselmelidir. Bölgenin engebeli arazi yapısı ve iklimi kırsal mimariyi ve yerleşim tarzının belirleyici özelliklerden biridir. Bölgenin mimari mirası, yapıyı koruma bilincinin yetersizliği, değişen yaşam koşullarına ve teknolojik gelişmelerle sivil mimari örnekleri gelecek yüzyıllara aktarılamadan yok olacaktır. Tez kapsamında Doğu Karadeniz sınırları içerisinde yer alan yapılarda sivil mimarlık eserleri incelenmiş ve değerlendirmeler bu yapılar üzerinden yapılmıştır. Doğu Karadeniz'in sivil mimari mirası ve olağanüstü doğasının korunabilmesi ancak bütüncül bir yaklaşımla hazırlanacak doğru koruma ve kalkınma politikaları ile gerçekleştirilebilir. Doğu Karadeniz kırsal mimari örnekleri gelecek nesillere tarihi bir belge olarak aktarılması ve doğru uygulama yöntemleri ile çözümlenecek yapıların, ısınma vb. problemlerinin giderilmesi bu hızlı yok oluşu durduracak veya engellenmesine yardımcı olacaktır. Doğu Karadeniz sivil mimari örneklerinin niteliksiz eklemeler ile yok olmasını engellemek ve gelecek nesillere aktararak literatüre bir katkı sağlamak da tezin ana hedefini oluşturmaktadır. Yöresel yapım teknikleri ve doğal malzemeler ile oluşturulmuş yapıların, ısınma problemlerinin giderilmesi için atılacak doğru adımlar sayesinde Doğu Karadeniz'in sivil mimari örnekleri gelecek yüzyıllara kadar ulaşabilecektir. Türk evinde geçmişten günümüze kadar kullanılan doğal malzemelerden de kullanıcının uzaklaşmamasını sağlanmış olacaktır. Tez çalışması kapsamında Türk evi tarihi ve Doğu Karadeniz sivil mimari geleneği derinden incelenmiş, ısınma problemleri üzerinde durulmuş, yerleşim düzeni, plan özellikleri, malzemeleri ve yapım teknikleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The discoveries related in the thesis An Examination of Heating Problems in Traditional Turkish Homes and Examples of Eastern Black Sea Houses were obtained through the use of personal photograph archives and the project photographs or architects. In this analysis the researcher has sought to set aside his own personal subjectivity and the results have been obtained through an inductive technique, which is further explained in the fourth chapter. The Black Sea is a habitat possessing, along with its culture, nature and architecture, certain unique characteristics. It is distinguished from other parts of the Black Sea by certain features. For example, the eastern Black Sea mountains rise steeply from the seashore, and the region's rugged land, rural architecture and settled lifestyle are additional features that stand out. The region's architectural legacy and the inadequacy of knowledge regarding structural preservation, along with change over of generations and technological advancements threaten to wipe out the examples of local architecture before the coming century is finished. The scope of the thesis was constrained to examining and appraising civilian structures within the eastern Black Sea borders. The thesis was undertaken with a holistic approach while taking into account correct preservation and development policies given the heritage of the local architecture of the eastern Black Sea and the possibility for preservation in such an unusual and difficult climate. As historic documentation for future generations of examples of rural architecture in the eastern Black Sea region, and by offering correct administration for solving these structures' heating problems this work offers a chance to slow or halt the rapid destruction of the buildings. The main purpose of the thesis is to prevent the destruction of traditional eastern Black Sea architecture as well as preventing the needless construction of low quality buildings by providing for future generations a contribution to the literature on this subject. Thanks to taking proper steps in order to eliminate heating problems in structures built using regional building techniques and natural implements, future generations will be able to appreciate the Black Sea's unique architectural heritage and can maintain the special techniques and materials of the region. The thesis explains in depth not only the tradition of the eastern Black Sea architecture, but at the same time local layouts, plans, materials and building techniques.