Füzyon reaktör teknolojisinde yapı materyali olarak kullanılan nikel izotoplarının reaksiyon tesir kesitlerinin denge öncesi modellerle incelenmesi
Investigation of reaction nickel of isotopes used as construction materials in fusion reactor technology with pre-equbilium models
- Tez No: 468115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN BALDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, füzyon reaktörlerinde yapı malzemesi olarak kullanılan nikel çekirdeğinin doğal izotopları üzerine gelen proton, nötron ve döteron parçacıkları ile oluşturulan reaksiyonların uyarılma fonksiyonları denge öncesi modellerle incelenmiştir. Uyarılma fonksiyonları hesaplanmalarında ise iki boyutlu eksiton model TALYS 1.8 programı ve hibrid ile geometri bağımlı hibrid model ALICE / ASH programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, EXFOR (Experimental Nuclear Reaction Data) veri tabanındaki mevcut sonuçlarla karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. Ayrıca, incelenen reaksiyonlarda oluşan ürün çekirdekler hakkında bilgiler verilmiştir. Elde edilen sonuçların füzyon reaktörlerinde yapı malzemesi olarak kullanılan nikel çekirdeği üzerindeki olası 58,60-62,64,natNi(p,x), 58,60-62,64,natNi(n,x) ve 58,60-62,64,natNi(d,x) reaksiyonlarının etkilerinin anlaşılması için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the excitation functions of the reactions formed by proton, neutron and deuteron particles on natural isotopes of nickel core used as building materials in fusion reactors have been analyzed by pre-equilibrium reaction models. Two-dimensional exciton model TALYS 1.8 program, hybrid and geometry dependent hybrid model ALICE / ASH program were used to calculate excitation functions. The obtained findings were discussed and compared with the existing results in the EXFOR (Experimental Nuclear Reaction Data) database. Additionally, informations were given about the product nuclei which were formed in the investigated reactions. The obtanied results can be used to understand effects of the possible reactions which are 58,60-62,64,natNi(p,x), 58,60-62,64,natNi(n,x) and 58,60-62,64,natNi(d,x) used as building material in fusion reactors.