N,n' – bissalisiliden – 2,3 – diaminopiridin ile bakır(II)'nin spektrofotometrik yöntemle tayini
Spectrophotometric determination of copper (II) with N,n′- bissalicylidene-2,3-diaminopyridine
  1. Tez No: 468151
  2. Yazar: KONUL BABAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA ANDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, yeni bir reaktif olan N, N'-bissalisiliden-2,3-diaminopiridin (H2IF)'in ilk defa kullanılması ile bakır(II) tayini için yeni, seçici ve oldukça hassas bir spektrofotometrik yöntem geliştirildi. Bakır ile ligantın oluşturduğu kompleksin λmax değeri 414 nm'de ölçüldü. Deneysel koşullar optimize edildiğinde 6.35 -318 μg L-1 bakır derişimi aralığında Beer yasasına uygunluk gözlendi. Kompleksin molar absorptivite katsayısı 1.46 x 105 L mol-1 cm-1 olarak hesaplandı. Tayin ve gözlenebilme sınırları sırasıyla 6.38 μg L-1 ve 21.27 μg L-1 olarak bulundu. 63.5 μg L-1 bakır(II) içeren standart bir çözelti için hesaplanan bağıl standart sapma (n = 5)% 0,62 olarak bulundu. Yabancı iyonların girişim etkileri incelendi ve elde edilen sonuçların istatistiksel değerlendirmesi sunuldu. Geliştirilen metodun akış enjeksiyon analizi uygulamaları gerçekleştirildi. Spektrofotometrik ve akış enjeksiyon spektrofotometrik metot su örneklerinde bakır tayini için uygulandı. Yöntemlerin güvenilirliği ve doğruluğu, atık su standardının analizi ile test edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, anovel, selective and highly sensitive spectrophotometric method has been developed for the determination of copper(II) by using a new chromogenic reagent N,N′-bissalicylidene-2,3-diaminopyridine (H2IF). The absorbance is measured at λmax 414 nm. Experimental conditions were optimized and Beer's law was observed in the concentration range 6.35- 318 µg L-1 of copper. The molar absorptivity of the complex was calculated and found to be 1.46 x105 L mol-1 cm-1. The detection and quantification limits were calculated and found to be 6.38 µg L-1 and 21.27 µg L-1 respectively. The calculated relative standard deviation (n=5) was 0,62 % for a standard solution including 63.5 µg L-1copper(II). The interference effects of the common ions have been studied and the statistical assessment of the obtained results is presented. The developed spectrophotometric and flow injection spectrophotometric methods were applied for determination of copper in water samples. The reliability and accuracy of the developed methods were proved by the analysis of waste water standard.