[N,N'-bis(salisiliden)-2,2'-dimetil-1,3-propandiamin] komplekslerinden yararlanılarak zeytinyağında metal analizleri
Metal analysis with [N,N'-bis(salicylidene)-2,2'-dimethyl-1,3-propanediaminato] Schiff base in olive oil
- Tez No: 176691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BAĞDAT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Zeytinyagında metal tayini için Schiff baz komplekslerinden yararlanılması hedeflenmistir. Bu amaçla, N,N -bis(salisiliden)-2,2 -dimetil-1,3-propandiamin ile Cu, Zn, Fe ve Ni kompleksleri olusturulması ve olusan komplekslerin yag fazından sulu çözelti fazına ekstraksiyonu sayesinde metal tayinlerinin yapılabilmesi saglanmıstır. Metal komplekslerinin olusma sürelerinin belirlenmesi amacıyla kinetik çalısmalar yapılmıstır. Ayrıca komplekslesmeler için uygun pH degerleri belirlenmistir. Metal Schiff baz komplekslerindeki metal:ligand oranlarının belirlenmesinde Job ve Mol Oranı metotları uygulanmıstır. Komplekslerde metal:ligand oranının 1:1 oldugu gözlenmistir ve olusan komplekslerin kompleks olusum sabitleri (Kol) hesaplanmıstır. Cu, Zn, Fe ve Ni ile Schiff baz komplekslerine bazı katyonların girisim etkileri incelenmistir. Zeytinyagından metallerin ekstraksiyonları isleminde optimum çalısma kosullarının belirlenmesi amacıyla merkezi kompozit dizayn yöntemi uygulanmıstır. Merkezi kompozit dizayn denemeleri için metal analizleri FAAS ile gerçeklestirilmistir. Cu, Zn, Fe ve Ni komplekslerinin olusumları için ortalama optimum kosullar; kullanılan Schiff baz çözeltisinin hacminin yag miktarına oranı (mL/g) 1, karıstırma süresi 60 dakika, sıcaklık 30 °C bulunmustur.Ayrıca toplam Cu, Zn, Fe ve Ni tayinleri için örnekler mikrodalga ile çözünürlestirilmis ve ICP-AES ile analizleri yapılmıstır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bakır / Çinko / Demir / Nikel / Schiff baz / Merkezi kompozit dizayn / Zeytinyagı / Atomik absorpsiyon spektrofotometresi
Özet (Çeviri)
It is aimed to use Schiff-base complexes for he determination of metals in olive oil. To achieve this aim, Cu, Zn, Fe and Ni complexes of Schiff-base have been formed and the determination of metals has been done with the extraction of these complexes from oil phase to aqueous phase. In order to determine the period of the formation of the metal complexes kinetic studies have been done and also the optimum pH values for the complexation have been determined. Job (continuous variation method) and Mol Ratio methods have been implemented to determine the combination ratio of metal/ligand in complex. We have observed that metal/ligand ratio is 1:1 in complexes, and complex formation constants of complexes have been calculated. Interference effects of some metal cations on Cu, Zn, Fe and Ni-Schiff base complexes have been investigated. Average optimum conditions for Cu, Zn, Fe and Ni complexes have been found as following. The ratio of the volume of used Schiff base solution to the amount of olive oil (mL/g) is 1, the stirring time is 60 minutes and the temperature is 30 °C. With the aim to determine the optimum conditions in the procedure of extracting metals from olive oil, central composite design (one of the chemometric designs) has been applied. The metal analyses for the experiments of the central composite design have been performed with FAAS. Beside these, for the determination of total Cu, Zn, Fe and Ni amounts, samples have been digested in microwave system and then analyzed with ICP-AES. KEY WORDS: Copper / Zinc / Iron / Nickel / Schiff base extraction / Central Composite Design / olive oil / Atomic absorption spectrophotometer