Yeşil bina sektörünün pestel yaklaşımı ile stratejik analizi
Strategic analysis of green building industry using pestel
- Tez No: 468206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ULUBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye'nin henüz kendisine ait bir yeşil bina değerlendirme sistemi olmadığından, yeşil bina sektöründe, başta LEED ve BREEAM olmak üzere dış kaynaklı değerlendirme sistemleri tercih edilmektedir. Kullanılan değerlendirme sistemleri, yabancı kaynaklı olmaları sebebiyle kendi ülkelerine ait standartları yansıtmaktadırlar. Söz konusu değerlendirme sistemleri Türkiye'de uygulanmak istendiğinde adaptasyon sıkıntısı ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla yapılan bu tez çalışmasında, adaptasyon sürecini aşmak için belirli faktörlerin önemi ve etkinliğini ölçmek adına, LEED sertifikasına sahip 32 profesyonele 11 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Yapılan literatür taraması ile PESTEL analizinin ana faktörleri olan politik, ekonomik, sosyal, teknolojik, çevresel ve yasal faktörlerin içerildiği 30 alt faktör belirlenmiştir. Söz konusu toplam 6 ana ve 30 alt faktörün önem düzeyi ve mevcut etki seviyesinin tespit edilmesi için, LEED sertifikalı sektör profesyonellerine anket şeklinde değerlendirme yaptırılmıştır. Ankete verilen cevaplara uygulanan“Göreceli Önem Endeksi”(GÖE) metodu ile faktörler belirli bir sıralama düzeni haline getirilmiştir. Yeşil bina yapım sektörünü etkileyen altı faktör grubu içerisinde, yapılan anket sonuçlarına göre en yüksek önem düzeyine sahip olan çevresel faktörler olarak belirlenmiştir. Çevresel faktörleri sırası ile teknolojik, yasal, politik, sosyal ve ekonomik faktörler takip etmektedir. Alt faktörlerin önem düzeyi derecesine göre yapılan genel sıralamada yer alan ilk on faktör ise şu şekildedir: (i) enerji temini ve verimliliği, (ii) çevre konusunda yerel, ulusal ve uluslararası düzeydeki uygulamalar, (iii) ekolojik sürdürülebilirlik, (iv) çevre ile ilgili düzenlemeler, (v) sübvansiyon (devletin yatırım teşviki), (vi) nitelikli inşaat yüklenicilerinin varlığı, (vii) yaşam kalitesi (konfor) algısı, (viii) nitelikli inşaat malzemelerinin varlığı, (ix) işletme aşamasında atık yönetimi ve (x) ileri teknoloji (otomasyon) olanakları. Alt faktörlerin mevcut etki seviyesi derecesine göre yapılan genel sıralamada yer alan ilk on faktör ise şu şekildedir: (i) çevre ile ilgili düzenlemeler, (ii) sübvansiyon (devletin yatırım teşviki), (iii) çevre konusunda yerel, ulusal ve uluslararası düzeydeki uygulamalar, (iv) enerji temini ve verimliliği, (v) nitelikli inşaat yüklenicilerinin varlığı, (vi) döviz oranları, (vii) yaşam kalitesi (konfor) algısı, (viii) gayrimenkul fiyatları, (ix) faiz oranları ve (x) ileri teknoloji (otomasyon) olanakları. Bu tez çalışmasında yapılması hedeflenen sektörel dış çevre analizi, yeşil bina sektörünün önemli dinamiklerinde görülen eksikleri ortaya çıkarmakta, bunun sonucu olarak sektör profesyonellerinin genel kanısını ortaya koymakta ve bundan sonra yapılacak olan muhtemel akademik çalışmalara destek olma özelliklerini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Since Turkey has not any green building evaluation system of its own, outsourced evaluation systems, mainly LEED and BREEAM, are preferred in the green building sector. The evaluation systems used reflect the standards of their own country due to their foreign origin. When the mentioned evaluation systems are applied in Turkey, adaptation problems arise. In this thesis, a questionnaire consisting of 11 questions was applied to 32 professionals, who have LEED credentials, for evaluating the importance and effectiveness of certain factors in order to overcome the adaptation process. Through the literature review, 30 sub-factors including political, economic, social, technological, environmental, and legal factors, which are the main factors of PESTEL analysis, were identified. A total of 6 main and 30 sub-factors were assessed via questionnaires to LEED certified industrial practitioners to determine the importance level and the current impact level. The“Relative Importance Index”(RII) method was applied to the answers given to the questionnaire. Within the 6 factor groups affecting the green building industry, environmental factors have the highest level of importance, according to the survey results. Environmental factors were followed by technological, legal, political, social, and economic factors, respectively. Top ten factors in the overall ranking according to the degree of importance of the sub-factors are as follows: (i) energy supply and efficiency, (ii) environmental practices in local, national, and international level, (iii) ecological sustainability, (iv) environmental regulations, (v) subsidies(vi) the presence of qualified construction contractors, (vii) the perception on the quality of life (comfort), (viii) the presence of qualified construction materials, (ix) waste management during operation, and (x) advanced technology (automation) opportunities. Top ten factors in the overall ranking of the sub-factors according to the current level of impact are as follows: (i) environmental regulations, (ii) subsidies, (iii) environmental practices in local, national, and international level, (iv) energy supply and efficiency, (v) the presence of qualified construction contractors, (vi) foreign exchange rates, (vii) the perception on the quality of life (comfort), (viii) real estate prices, (ix) interest rates, and advanced technology (automation) opportunities. The sectoral analysis of the external environment in this thesis reveals the deficiencies in the important dynamics of the green building sector and thereby the general opinion of the industrial professionals, and supports the possible academic works to be done thereafter.