Çok düşük doğum ağırlığı ile doğan prematüre çocukların iletişim ve dil becerilerinin sosyoekonomik düzeye göre incelenmesi
Investigating the communication and language skills of children with very low birth weight according to socio-economic level
  1. Tez No: 468251
  2. Yazar: EVRİM DURGUT ŞAKRUCU
  3. Danışmanlar: PROF. İNAYET FUNDA ACARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bebeklerde doğum ağırlığının 1500 gram ve altında olması çok düşük doğum ağırlığı (ÇDDA), yaşam sınırının (23 hafta) üzerinde ve 37 haftadan erken olan doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılmaktadır. Prematüre çocuklarda öğrenme güçlüğü, dikkat ve davranış bozuklukları, hiperaktivite ve dil problemleri çok fazla görülmektedir. Bu nedenle iletişim ve dil becerileri açısından da değerlendirilmeleri önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, çok düşük doğum ağırlığı (≤1500 gram) ile doğan prematüre çocukların düzeltilmiş 12-24 aylar arasındaki iletişim ve dil özelliklerinin incelenerek betimlenmesidir. Araştırma grubunu, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğan 1500 gram ve altında doğan, araştırma verilerinin toplandığı dönemde düzeltilmiş yaşları 12-24 aylar arasında olan toplam 32 prematüre çocuk oluşturmaktadır.Araştırmada Bilgi Formu, Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) ve Türkçe İletişim Davranışları Gelişimi Envanteri (TİGE) kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik olmayan istatistiksel tekniklerden Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Sonuç olarak çok düşük doğum ağırlıklı prematüre çocukların iletişim ve dil becerileri TİGE normları ile karşılaştırıldığında özellikle ifade edici dil gelişimi açısından zamanında doğan akranlarının oldukça gerisinde oldukları bulunmuştur. Ayrıca farklı sosyoekonomik düzeylerdeki çok düşük doğum ağırlıklı prematüre çocukların iletişim ve dil becerileri incelendiğinde düşük sosyoekonomik düzeydeki ailelerin çocuklarının puan ortalamalarının anlamlı olarak düşük olduğu, cinsiyete göre değerlendirildiğinde ise iki grup arasında anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Infants born with a birth weight with 1500 g or less are defined as very low birth weight (VLBW) infants and births above the limit of life (23 weeks) and earlier than 37 weeks are called premature births. Learning difficulties, attention and behavior disorders, hyperactivity and language problems are common in premature children. For this reason, it is important to evaluate VLBW infants in terms of communication and language skills. The aim of this study was to describe the language characteristics of premature children born with very low birth weight (≤1500 grams) between 12-24 months corrected ages. This study includes 32 premature babies born in the Zekai Tahir Burak Women's Health Education and Research Hospital with birth weight of 1500 grams or less and whose corrected age were 12-24 months when the research data were collected. Demographic and socio-economic information form, Ankara Developmental Screening Inventory (ADSI) and Turkish Communicative Development Inventory (TCDI) were used in the study. In the analysis of the data, Mann Whitney U non-parametric test was used. In conclusion, when communication and language skills of premature children with very low birth weight compared to TCDI norms, especially expressive language development was behind their full-term peers. Also, when communication and language skills of very low birth weight premature children at different socioeconomic levels were examined, it was determined that the mean scores of children from families with low socioeconomic status were significantly lower and when children were evaluated according to the sex, there was no significant difference between the two groups.