Ergenlerde akran zorbalığı, sosyal destek ve depresyon arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between peer bullying, social support and depression among adolescents
- Tez No: 468333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU SOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, ergenlerde akran zorbalığı, sosyal destek ve depresyon arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Özel Maltepe Uğur Okullarında eğitimlerine devam eden 9, 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencisi 135 katılımcıya, Sosyodemografik Veri Formu, Akran Zorbalığı Ergen Formu, Çocuk ve Ergenler İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği ve Çocuklar İçin Depreyon Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, akran zorbalığı ile akran zorbalığı mağduru olma arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin bulunduğu, özellikle fiziksel zorbalık, sözel zorbalık ve diğerlerini dışlama davranışları sergileyen çocuklarda ve sözel zorbalık mağduru ve eşyalarına diğerleri tarafından zarar verilen çocuklarda depresyon düzeylerinin arttığı söylenebilir. Arkadaş desteğinin, akran zorbalığının azalmasında oldukça önemli bir sosyal destek türü olduğu, diğer yandan ailenin destek vermeyişinin özelikle çocukların dışlanması ve eşyalarının zarar görmesi mağduriyetleri ile ilişkili olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to examine the relationship between peer bullying, social support and depression in adolescents. For this purpose, Sociodemographic Data Form, Peer Bulb Adolescent Form, Social Support Assessment Scale for Children and Adolescents and Depression Scale for Children were applied to 135 participants of 9th, 10th, 11th, and 12th grade students of Private Schools of Istanbul Maltepe Ugur. Findings showed that peer bullying and being bullied have a positive correlation. Depression levels are increasing when children exhibiting physical bullying, verbal bullying and isolating others and children who are being verbally bullied and whose properties are damaged by others. It can be argued that friend support is a very important type of social support for the reduction of peer bullying, and on the other hand, the lack of support by the family may be related to the victimization of children's exclusion and damage to their properties.