İlkokul birinci kademe öğrencilerinin anne tutumu, benlik saygısı ve duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of relationship among maternal attitudes, self-esteem, and emotional intelligence levels of primary school-aged children
- Tez No: 468332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU SOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, ilkokul birinci kademe öğrencilerinin annelerinin ebeveyn tutumları, öğrencilerin benlik saygısı ve duygusal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma doğrultusunda 48 anne ve 48 ilköğretim birinci kademe öğrencileri olmak üzere toplam 96 kişinin verileri karşılaştırılarak araştırma değişkenleri arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Annelerden alınan bilgilendirilmiş onam doğrultusunda örneklem oluşturulmuş ve anket çalışması yapılmıştır. Veri toplamak amacıyla anne ve okuryazar olan ilkokul birinci kademe öğrencilerine değerlendirme ölçekleri verilmiştir. Annelere“Demografik Bilgi Formu”ve“Ebeveyn Tutum Ölçeği”; çocuklara“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”ve“Bar-On Duygusal Zekâ Ölçeği-Çocuk ve Ergen Kısa Formu”verilmiştir. Araştırmada tanımlayıcı ve ilişkisel analizler yapılarak araştırma değişkenleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, benlik saygısı ve duygusal zekâ puanları arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu bulunmuş, benlik saygısının düşüklüğü duygusal zekâ puanının düşük olması ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, benlik saygısının demokratik tutum ile orta düzeyde negatif yönlü ve anlamlı ilişkili olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte duygusal zekâ ve demokratik tutum arasında güçlü, pozitif ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın, ilköğretim birinci kademe öğrencilerinin, günümüzde araştırma konusu olarak odak noktası haline gelen duygusal zekâ düzeyi ile ilgili değişkenlerin incelenmesi ve ilerleyen dönemlerde yapılacak çalışmalara katkı sağlayabilmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship among maternal attitudes, self-esteem, and emotional intelligence of primary school-aged children. Sample of this study consisted of 48 primary school-aged children and their mother (N=96). Informed consent was obtained from mothers for themselves and their children for survey completion. Sample was formed with systematic randomization. Measurement instruments for data collection included surveys for both mothers and students.“Demographic Information Form”and“Parental Attitude Questionnaire”were provided to mothers.“Rosenberg Self-esteem Scale”and“Bar-On Emotional Intelligence Scale-Children and Adolescent Short Form”were provided to children for measuring research variables. Based on the results of the study significant differences in students' self-esteem, emotional Findings related to the correlation among students' self-esteem, emotional intelligence, and maternal attitudes indicated that self-esteem and democratic attitude scores were found as having significant negative correlation. Because higher self-esteem scores indicated lower self-esteem, negative correlation was found. Besides, emotional intelligence and self-esteem were found as significantly and negatively correlated. That is, higher self-esteem scores indicated lower emotional intelligence scores of children. Protective and permissive attitudes were also found as significantly and negatively correlated in this study. The study is considered as important in terms of understanding certain factors related to children's emotional intelligence and self-esteem levels with their relationships with maternal attitudes. The findings are also viewed as contributive for further research and practices.