Idiyopatik skolyozu olan ergenlerde akran ilişkileri,beden algısı ve psikososyal yönden değerlendirme
Assessment of peer relationships,body perception and psychosocial aspects in adolescents with idiopathic scoliosis
- Tez No: 907074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YETİM ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada adolesan dönem idiyopatik skolyozu olan ergenlerde beden algısı ve psikososyal yönden değerlendirmenin yanında akran ilişkilerinin değerlendirimesi ve akran zorbalığı oranının belirlenerek diğer parametreler ile ilişkisinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Polikliniği'den takipli 10-18 yaş arasında olan, idiyopatik skolyoz tanısı olan ergenler dahil edilmiştir. Hastalar tedavi yöntemlerine göre konservatif tedavi alanlar (Grup 1), operasyon planlananlar (preop-Grup 2) ve opere olanlar (postop-Grup 3) olarak üç grupta incelenmiştir. Hastalara skolyoza özgü geliştirilmiş olan Omurga Dış Görünümü Anketinin Türkçe versiyonu (Tr-SAQ), akran zorbalığını değerlendirmek amacıyla Çok Boyutlu Zorbalık Mağduriyet Ölçeği, yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için SRS-22 Skolyoz Hasta Anketi ve duygudurumu değerlendirmek amacıyla Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (ÇADÖ-Y) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplamda 60 olgu (E=13, K=47 ; ortalama yaş 14,5 ± 1,86 yıl) dahil edilmiştir. Katılımcıların %43,3'ü ortaokul öğrencisi iken, %56,7'si lise öğrencisidir. Katılımcıların %43,3'ünün ailesinde skolyoz bulunmaktadır. Tedavi yöntemlerine göre hasta dağılımı eşit olup, her grupta 20 kişi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate body image and psychosocial aspects in adolescents with adolescent idiopathic scoliosis, as well as to evaluate peer relationships, determine the rate of peer bullying and examine its relationship with other parameters. Method: Adolescents diagnosed with idiopathic scoliosis, between the ages of 10 and 18, who were followed up at Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine, Orthopedics and Traumatology Department Polyclinic, were included in this cross-sectional study. The Turkish version of the Spinal Appearance Questionnaire (Tr-SAQ), which was developed specifically for scoliosis, the Multidimensional Bullying Victimization Scale to evaluate peer bullying, the SRS-22 Scoliosis Patient Questionnaire to evaluate the quality of life, and the Children's Anxiety and Depression Scale (CADS-Y) to evaluate mood, were used. Results: A total of 60 cases (M = 13, F = 47; mean age 14.5 ± 1.86 years) were included in the study. While 43.3% of the participants are secondary school students, 56.7% are high school students. 43.3% of the participants have a family history of scoliosis. The distribution of patients is equal according to treatment methods, and there are 20 people in each group.