Türkiye'de çimento sektöründe finansal tablo analizi ve büyüme trendleri
An analysis of financial statement and growth trend in Turkish cement sector
  1. Tez No: 468351
  2. Yazar: FERHAT ORMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN TOĞUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Finansal analiz, işletmelerin finansal yönden gelişimlerinin yeterli seviyede olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmaktadır. Finansal analiz, işletmelerin finansal tablolarında yer alan kalemler arasındaki ilişkileri incelemeye ve yorumlamaya dayanır. Finansal analizle işletmeler geçmiş finansal birikimlerinden faydalanarak hem güçlü ve zayıf yönlerini görebilmekte hem de önlerindeki fırsat ve tehditleri belirleyerek işletmenin geleceği adına finansal yol haritası çıkartabilmektedirler. Böylece daha etkin kararlar almakta olan işletmeler, performanslarını istenen düzeye getirebilmektedirler. Bu çalışmada çimento sektöründe yer alan en büyük üç işletmenin finansal tablolar analizi yardımıyla büyüme trendleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölüm halinde planlanmıştır. Birinci bölümde incelenmesi gerçekleştirilecek olan çimento sektörü hakkında çeşitli kaynaklardan yararlanarak elde edilen bilgiler verilmiş, ikinci bölümde finansal analiz türleri ve teknikleri tanımlamalar ile verilmiş ve son bölümde çimento sektörü üzerinde yapılan finansal analiz sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial analysis is conducted to determine whether the financial developments of enterprises are at an adequate level. Financial analysis is based on examining and interpreting the relationships among the financial ratios of the enterprises. By using financial analysis, strengths and weaknesses of the companies can be examined. By analysing the past financial experiences of the companies, opportunities and threats of the future can be determined. Thus, businesses that are efficient decision makers can improve their performance. In this study, we study three companies with largest markets shares to determine the growth trends in cement sector by analysing financial statements. The study is planned in three sections. In the first part, general information is given on cement sector. In the second part, financial analysis types and techniques of financial analysis defineds and in the last part, the results of financial analysis on the cement sector are evaluated.