Hemşirelerde anksiyete ve depresyon düzeyinin ölçülmesi
Measurement of anxiety and depression level for nurses
- Tez No: 468356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA ZEYNEP EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Psychology, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma hemşirelik mesleğinin verimli bir şekilde sürdürülebilmesi için anksiyete ve depresyon düzeyi ile sosyodemografik özellikler (eğitim, medeni durum, kronik hastalığın olup olması, çocuk sahibi olup olması... gibi), vardiya, vardiyasız çalışma ve hemşirelerin çalıştıkları birimler (acil servis, yataklı servis, yoğun bakım, ameliyathane ve diğer/ hastane yönetimi ve eğitim birimleri) arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Aralık 2016 – Mart 2017 arasında bir devlet hastanesinde çalışan hemşirelerin, hastane yönetiminden alınan izinler doğrultusunda ve gönüllülük esas alınarak elde edilmiştir. Sosyodemografik özellikleri belirlemek amacıyla hazırlanmış 16 sorudan oluşan yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, çalışılan birim ve kişide anksiyete meydana getirebilecek iş yeri stresörleri tanımlanmasını içeren form ve Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) ölçeği ile veriler toplanıp değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre anketi cevaplayan hemşirelerin anksiyete ve depresyon düzeylerinin, vardiyalı ve vardiyasız çalışma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek olduğu söylenebilir. Araştırmaya katılan hemşirelerin mesleğinden ve çalıştıkları birimlerden memnun olmama nedenlerinin de anksiyete ve depresyon düzeyini olumsuz anlamda etkilediği görülmüştür. Hemşirelerin meslekten memnun olmama nedenleri arasında; değer görmeme, çalışma koşullarının zorluğu, maddi yetersizlik gelmektedir. Hemşirelerin çalıştıkları birimden memnun olmama nedenleri arasında ise; eleman sayısının yetersizliği, çalışma koşullarının zorluğu gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in order to carry on the nursing profession efficiently with the aim of determining relationship between anxiety and depression level and sociodemographic features (education, marital status, whether they have chronic diseases or not, whether they have children or not etc.) between shift/non-shift working and working department of nurses (emergency room, inpatient room, intensive care unit, operating room and other/hospital administration and training units). The research was carried out as based on volunteering and in line with permissions got from the hospital management and nurses who work in the state hospital between December, 2016 and May, 2012. The form prepared with the purpose of determining socio-demographic features, which is composed of 16 questions including age, gender, education level, working unit and description of workplace stressors which can cause anxiety disorder and hospital anxiety and depression scale were evaluated by collecting data. Survey forms was prepared in the way that participants can answer them easily serving purpose of research. According to these findings, it is said that the anxiety and depression level of nurses in the research is statistically high and significant according to shift and non-shift situations. The causes of dissatisfaction of the nurses taking part in the research affected also anxiety and depression level in a negative way. Dissatisfaction of the nurses with their professions are caused by worthless, difficult working conditions, financial incapability. Also, the cause of dissatisfaction of the nurses with their working unit is lack of number of staff and difficult working conditions.