Erken çocukluk döneminde bipolar bozukluğu olan ebeveyne sahip bireylerdeki bağlanma ilişkileri ile erken çocukluk döneminde bipolar bozukluğu olmayan ebeveyne sahip bireylerdeki bağlanma ilişkilerinin karşılaştırılması
The companion between the attachment characterisricts of individuals who grew up with a parent who has bipolar disorder and the attachment characterisricts of individuals who grew up a with parent who has non- bipolar disorder in their early chilhood.
- Tez No: 468360
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı kişinin erken çocukluk döneminde bipolar bozukluğu olan ebeveyne sahip olmasının bağlanma biçimlerine etkisinin incelenmesidir. Bu doğrultuda, erken çocukluk döneminde bipolar hastalığı olan ebeveyne sahip bireyler ile bipolar hastalığı olmayan ebeveyne sahip bireylerin bağlanma biçimleri arasında farklılık olup olmadığı incelenmektedir. Araştırma modeli betimsel ve ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri demografik bilgiler; bağımlı değişkeni ise bağlanma stilleridir. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu ve Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde çıkarımsal istatistikler çerçevesinde Bağımsız Örneklemler T-Testi ve ANOVA kullanılmıştır. BULGULAR Araştırmaya 140birey (70bipolar bozukluğu olan ebeveyne sahip ve 70 normal ebeveyne sahip) katılmış olup, katılımcıların yaş aralığı 18-55 arasında olup, yaş ortalaması ise 27'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this search is to examine the effect of having bipolar affective disordered parents over the depression attachment styles. This study analyzes the role of having bipolar affective disordered parents on the attachment styles. Descriptive and relational survey models were preferred as research methods. While the independent variables of the study are demographic variables; the dependent variable is the attachment styles. The data of the study were collected via Personal Information Form and Adult Attachment Style Scale. During the analysis process of acquired data Independent-Samples T-Test were applied in terms of deductive statistics. FİNDİNGS The study was conducted on 140 people in total (70 who have parents withbipolar affective disorder and 70 who have normal parents) whose age range is 18-55 and average age is 27.