Submissive behavior in mortality-salient organizations
Ölüm-belirgin organizasyonlarda itaat davranışı
  1. Tez No: 517805
  2. Yazar: GÖKHAN TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE AKSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Psychology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsan zekası ölümlü olduğunu fark edebilecek kadar çok gelişmiştir. Bu farkındalık insanda şiddetli bir kaygı ve korku, yani terör yaratmaktadır. Terör yönetim kuramı, insanlarin ölüm korkusu ile başa çıkabilmek için kültürel dünya görüşüne daha fazla bağlandıklarını ileri sürmektedir. Çünkü, insanoğlunun fanilik karşısında ihtiyaç duyduğu anlam, güvenlik ve öz değer kültürün içine ustaca yerleştirilmiştir. Bu da bireylerin grup normlarına daha fazla uymalarını ve böylece kendilerine olan güvenlerini arttırmalarını sağlamaktadır. Bu yüksek lisans tezinde terör yönetim kuramından hareketle, ölüm korkusu altında bireylerin örgüt otoritesine itaat düzeylerinde farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Öncelikle yürüttükleri faaliyetler nedeniyle ölümün daha fazla yaşandığı, gözlemlendiği veya hatırlandığı örgüt tipleri ile ölümün örgütsel faaliyetler içinde sıklıkla görülmediği örgütler belirlenmiştir. Araştırmada ölüm gerçeğinin daha çok hatırlandığı hastanelerin acil bölümleri, onkoloji, yoğun bakım servisleri veya askeri birimler gibi örgütler“ölüm-belirgin organizasyonlar”, diğerleri ise“ölüm-belirgin olmayan organizasyon”şeklinde adlandırılmıştır. Bu itaat düzeyleri araştırmasının temel varsayımı, itaatin ölüm-belirgin organizasyonlarda kültürün temel bileşenlerinden biri olduğu düşüncesidir. Adana ve Adıyaman illerinde bulunan acil servis ve onkoloji bölümü çalışanları ile bir devlet üniversitesi, çocuk bakım servisi, özel okul, sosyal dayanışma vakfı çalışanlarından anket yöntemi ile veri elde edilmiştir. Her iki örgüt tipinde çalışan katılımcılar iki gruba ayrılarak bir gruptan ölüm, diğer gruptan kahve ile ilgili duygu ve düşüncelerini yazmaları istenmiş ve gecikme etkisi için kısa bir konuşma bölümünün ardından her iki gruba da Örgüt Otoritesine İtaat Ölçeği uygulanmıştır. Bağımsız örneklem t-testinde ölüm belirgin organizasyonlarda çalışanların ölüm manipülasyonu altında, ölüm belirgin olmayan organizasyonlarda çalışanlara kıyasla daha fazla itaatkar olduğu ancak diğer gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulgulanmıştır. Ölüm manipülasyonu altında cinsiyet açısından gruplar arasında farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Human intelligence is so much developed that human can be aware of his own mortality. This awareness creates extreme anxiety and fear, which is called terror. Terror management theory posits that people cling to the cultural worldview much more to cope with the terror of death. Because, what human needs to cope with his mortality had been imbedded smartly in the culture such as meaning, security, and self-esteem. This helps people comply with the group norms in a greater extent and thus they can enhance their self-esteem. The submissiveness level of the individuals to organizational authority was investigated in this thesis, in accord with the terror management theory. Primarily, the organizations were classified according to the normal observation frequency of death- related issues in their routine activities and organizational environment. The organizations, where death can be observed or faced with, such as emergency, oncology, intensive healthcare services, or military units were named as“mortality- salient organizations”and the others where death is not a component of the daily organizational life were named as“mortality-nonsalient organizations.”The main assumption of this submissiveness research is that submissiveness is one of the main components in the organizational culture of mortality-salient organizations. The data was gathered with a survey study among the workers in the emergency, oncology, child healthcare services of governmental and private hospitals, a private school, a social solidarity agency in Adana and Adıyaman provinces. Both organizations were divided into two groups. One group were asked to declare their opinions and feelings about“death”(MS manipulation), and the other group were asked to declare their opinions and feelings about“coffee.”After a brief talking session to create“delay effect”the participants filled Submissiveness to Organizational Authority Scale. According to the independent samples t-test, it was evidenced that those work in the mortality-salient organizations are more submissive under MS manipulation than those in the nonmortality-salient organizations, while other conditions showed no significant difference. Gender difference has not been detected under MS manipulation among the groups.