Kariyer planlama ve geliştirme sürecine cam tavan sendromunun etkisi: Çalışan kadınlar üzerine bir araştırma
The impact of glass ceiling syndrome in career planning and development process: A research on working women
  1. Tez No: 468372
  2. Yazar: MERVE ACET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Geçmişten günümüze iş hayatında kadınların istihdamının artmasıyla birlikte karşılaştıkları sorunlar da benzer oranlarda artmaya başlamıştır. Bunlardan biri de cam tavan sendromudur. Kadınların iş hayatında var olmaya başlamasından bu yana bu sorun devam etmektedir. Bir başka deyişle görünmeyen engeller olarak adlandırılan cam tavan sendromu, kadınların iş hayatlarında karşılaşabilecekleri en büyük engellerden bir tanesidir. Sadece kadınlar için değil çalışan tüm grupların karşılaşabileceği cam tavan sendromu, bu çalışmada kavramsal olarak detaylı olarak ele alınacak ve farklı sektörden kadın çalışanlara yönelik yapılan bir araştırma ile istatistiksel olarak elde edilen veriler değerlendirilecektir. Kadınların iş hayatında karşılaştıkları zorlukları ve ilerlemelerindeki sorunlardan biri olan cam tavan sendromunun, kariyer planlama ve geliştirme sürecindeki etkilerinin ele alındığı bu çalışmada geçmişten günümüze kadar tartışılan bu konunun, son yıllardaki son durumu hakkında ulaşabileceğimiz spesifik durumu niteleyen bir çalışma olması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, İstanbul içinde uygulamalı bir araştırma yapılarak, anlamlı bir sonuca ulaşmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past, the problems faced by the increased employment of women in daily business life have also started to increase at similar rates. One of those is the glass ceiling syndrome. This problem has persisted since women started to exist in business. In other words, the glass roof syndrome, which is called the invisible obstacle, is one of the biggest obstacles that women faces in business life. The glass ceiling syndrome, which can be encountered by not only women but also all working groups, will be discussed conceptually in detail in this study and statistically derived data will be assessed by a survey of women workers from different sectors. In this work, which deals with the challenges of women's business life and the problems in their progress, the effects of the glass ceiling syndrome in the career planning and development process, it is aimed to be a work that is characterized by the specific situation that we can reach about the recent situation in recent years. In this context, it is aimed to reach a meaningful result by conducting an applied research in İstanbul.