Kabin ekibi personelinin yetkinlik geliştirme ve işe uyum süreci; Havacılık sektöründe bir araştırma
Cabin crew competency in develoment and the recruitment process in the aviation an investigation
- Tez No: 468371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsan kaynaklarında önemli olan yetkinlik geliştirme ve işe uyum konusunun sivil havacılık sektöründe kullanımına yönelik kabin ekiplerini kapsayan araştırmanın amacı kabin ekiplerinin yetkinlik geliştirme ve işe uyumda algı düzeylerini tespit etmek, gelişimi ve uyumu etkileyen demografik özelliklerin etkileme seviyesini görmek ve bu alanda yapılmak istenen yeni uygulamalar için veri oluşturmaktır. Sivil havacılık sektöründe aktif olarak görev yapmış,minimum 10 yıl tecrübesi olan farklı şirketlerde görev yapmış 386 kabin ekibine anket yoluyla uygulanmıştır.Uygulanan anketin içeriği 43 adet çoktan seçmeli ve 10 adet demografik sorudan oluşmuştur.yetkinlik geliştirme ve uyum olarak 2 ölçek oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda kabin ekiplerinin yetkinlik geliştirme ve işe uyum algılarının genel olarak yüksek olduğu görülmüştür. Cinsiyet, yaş ve medeni durum özelliklerden ziyade algı seviyesini belirleyici faktörler eğitim durumu, çalışma hayatı süresi, kurumda çalışma süresi ve iş yerindeki pozisyon olmuştur.Genel olarak mesleğinde yetkinliği geliştikçe sosyal statü olarak gelişme düşüncesinin yüksek olduğu ancak görev farkındalığı ve iletişimle ilgili bölümde ekip içindeki algının düşük olduğu görülmüştür. Literatür araştırmalarında, takım ve gruplar ya da farklı sektörlerde İK uygulamalar çalışılmıştır ancak sivil havacılık sektöründe kabin ekiplerine yönelik yetkinlik geliştirme ve işe uyum açısından yapılmış ilk çalışma özelliği vardır.
Özet (Çeviri)
It is important to determine the level of perception of competence development and compliance with the purpose cabin crews of the research involving cabin crews for the development of competence and adaptation to work that is important in human resources and to see the level of impact on demographics affecting development and adaptation, . The survey was applied to 386 cabin companies which actively worked in civil aviation sector and worked in different companies with minimum 10 years of experience. The content of the questionnaire consists of 43 multiple choice and 10 demographic questions. As a result of the research, cabin crews' perception of competence development and adaptation to work was generally high. Factors determining the level of extraordinary level of perception, such as gender, age and marital status were educational status, working life time, working time in institution and job position. It is seen that the level of development as a status is higher but the level of awareness within the team and communication within the team is low. Literature studies have investigated HR practices in teams and groups or in different sectors, but there is a first working feature in the civil aviation sector in terms of competence development and compliance with cabin crews.