Örgütsel sinizm ve iş tatmininin örgütsel bağlılığa etkisi: Banka çalışanları üzerinde bir uygulama
The effect of organizational cynicism and job satisfaction on organizational: A case study on banks employees
  1. Tez No: 468373
  2. Yazar: SEHER ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Örgütsel sinizmin geçmişe kadar uzanan bir tarihi olsa da, ülkemizde son yıllarda dikkat çeken önemli kavramlardan bir olmaktadır. Artan rekabet sonucunda örgütlerin kendilerinden söz ettiren işlere imza atabilmeleri, istedikleri hedeflere ulaşabilmelerinin yolu memnun ve örgüte bağlı çalışanlardan geçmektedir. Örgütler beklentilerinin eksiksiz karşılandığı nitelikli özelliklere sahip bireyler ile çalışmaya gönüllüdürler. Örgütsel bağlılığı yüksek olan çalışanlar kendi değerleri ile örgütün değerlerini bir tutmakta, üst düzeyde performans göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, örgütsel sinizm ve iş tatmini kavramlarının örgütsel bağlılığa olan etkisini incelemektir. Literatür taramasında örgütsel sinizm ve iş tatmininin kavramları kapsamlı olarak araştırılmıştır. Ardından söz konusu kavramların örgütsel bağlılık ile olan ilişkileri ve derecelerini analiz etmek amacıyla banka sektörü çalışanlarının katılımı ile ankete dayanan bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar aktarılmıştır. Analizler sonucunda iş tatmininin örgütsel bağlılık üzerinde pozitif yönde etki sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca örgütsel sinizm faktörünün örgütsel bağlılık üzerinde hiçbir etkisinin bulunmadığı ve iş tatmini ile de bir ilişkisi olmadığı tespit edilmiştir. Sadece korelasyon analizinde iş tatmini ve bağlılık ile negatif yönlü karşılıklı ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizinde ilişki ve etki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that existence of organizational cynicism has a long history, it recently becomes one of the conspicuous concepts in our country. For the organizations, as a result of increasing competition, the way of accessing the self-proclaimed works and reaching their goals pass through the satisfied and committed workforce. Organizations willing to work with qualified employees who fulfill their expectations completely. Employees with high organizational commitment consider their and organization's values equal and, show high-level performance. The aim of this study researching the impact of organizational cynicism and job satisfaction concepts on organizational commitment. Concepts of organizational cynicism and job satisfaction are searched in detail in literature research. After that, to analyze the relationship and its degree between these concepts and organizational commitment, a survey study is conducted via the participation of banking sector employees. The results are shown in the study. As a result of analysis, it is also determined that factor of organizational cynicism has no influence on organizational commitment and relationship with job satisfaction. Only in correlation analysis there is found a negative interrelation between job satisfaction and commitment. No connection and influence were found in regression analysis.