Örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: İlkokul ve ortaokul öğretmenleri üzerinde bir araştırma
The relationship between organizational cynicism and organizational commitment: A research on primary and secondary school teachers
  1. Tez No: 789997
  2. Yazar: KANİYE KARAMAN ŞAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Örgütsel sinizm kavramı, bireylerin örgütlerine karşı hissettikleri şüpheli ve güvensiz tutumlarını ifade etmektedir. Bireyler, yönetimin ve diğer çalışanların tamamen kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiklerini, bu nedenle örgüt içinde adil, güven verici ve dürüst bir ortamın olmadığını düşünmektedirler. Bu durum bireyler açısından hem zihinsel, hem de buna bağlı olarak, fizyolojik sorunlara neden olabilmektedir. Örgüt açısından ise; örgüt bağlılığının, iş tatmininin, örgüte duyulan güvenin azalması, örgütsel vatandaşlık davranışının sergilenmemesi gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Örgütsel bağlılık kavramı, bireylerin örgütlerine karşı hissettikleri bağlılığın gücünü ifade etmektedir. Örgütlerin verimli ve etkin çalışmasında örgütsel bağlılığın etkisi büyüktür. Bu nedenle örgütler bağlılık konusuna önem vererek bu konuda düzenlemeler yapmaktadır. Örgütlerin verimliliğini ve çalışanların performansını etkileyen örgütsel bağlılık, örgütteki sinik tutumdan etkilenmektedir.“Örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık arasında ilişki var mıdır?”sorusu araştırmanın temel problemini ifade etmektedir. Bu nedenle araştırmamızda, örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık kavramları arasında ilişki olup olmadığı, Artvin ili Hopa ilçesinde görev yapan ilkokul ve ortaokul öğretmenleri üzerinde yapılan araştırma ile ölçülmeye çalışılmıştır. Toplumsal gelişimin öncülü olarak görülen eğitim kurumlarındaki personelin, verecekleri eğitim açısından bulundukları ortam, kuruma ve çalışma arkadaşlarına bakış açıları ve kuruma duydukları aidiyet, verilen eğitim açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle çalışma konusu açısından örneklem olarak okullar seçilmiştir. İlkokul ve ortaokul öğretmenleri araştırmaya dahil edilerek örneklem sınırlandırılmıştır. Araştırma kapsamında 185 öğretmene anket doldurtulmuş, uygun olan 176 anket araştırmaya dahil edilmiştir. Anket uygulaması öncesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Kaymakamlık oluru ile izin alınmıştır. Araştırmanın ilk kısmında örgütsel sinizm, ikinci kısmında ise örgütsel bağlılık kavramı ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde araştırmanın metodolojisi açıklanmaya çalışılmış olup, dördüncü bölümde araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise; yapılan analiz sonuçları, literatürdeki çalışmalarla karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek araştırma sonlandırılmıştır. Yapılan analiz sonucunda öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında ilişkinin olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri cinsiyete göre farklılık gösterirken, yaşa, medeni duruma ve kıdeme göre farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri ise cinsiyete göre farklılık göstermezken; yaşa, medeni duruma ve kıdeme göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of organizational cynicism expresses the suspicious and insecure attitude of employees towards their organizations. Individuals think that the management and other employees act entirely in their own interests therefore there is no fair, trustworthy and honest environment within the organization. This situation can cause both mental and accordingly physiological for individuals. From the point of view of the organization, there may be consequences such as a decrease in organizational commitment, job satisfaction, trust in the organization, and a lack of organizational citizenship behavior. The concept of organizational commitment expresses the strength of the commitment that individuals feel towards their organizations. Organizational commitment has a great impact on the efficient and effective working of organizations. For this reason, organizations give importance to the issue of commitment and make regulations in this regard. Organizational commitment, which affects the productivity of organizations and the performance of employees, is affectes by the cynical attitude in the organization. The main question of our research is“Is there a relationship between organizational cynicism and organizational commitment.”For this reason, in our research, whether there is a relationship between the concept of organizational cynicism and organizational commitment has been tried to be measured with a research on primary and secondary school teachers working in Hopa district of Artvin province. The environment in which the personnel in educational institutions, which is seen as the precursor of social development, are located in terms of the education they will provide, their perspectives on the institution and their colleagues, and their belonging to the institution are important in terms of the education provided. For this reason, schools were selected as a sample in terms of the study subject. The sample was limited by including primary and secondary school teachers in the research. Within the scope of the research, 185 teachers completed questionnaires and 176 suitable questionnaires were included in the research. Before the survey application, permission was obtained from the District Directorate of National Education with the approval of the district Governorship. In the first and second part, the literature was reviewed about organizational cynicism and organizational commitment. In the third part, the methodology of the research was explained, and in the fourth part, the findings of the research were given. In the conclusion section, the results of the analysis were evaluated comparatively with the studies in the literature and discussed the results based before studies. Also, while the organizational commitment levels of teachers differ by gender, they do not differ by age, marital status and seniority. On the other hand, while the organizational cynicism levels of teachers do not differ by gender, they differ by age, marital status and seniority.