Şâz kıraatlar bağlamında Hasan Basrî kıraatı ve özellikleri
Hasan Basrî and features of his kiraat within the context of Sâz kiraat
- Tez No: 468428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kırâat ilminde önemli bir yere sahip olan bu konu, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmamızın önemi, amacı, metodu ve kaynakları hakkında bilgi verildikten sonra kırâatın mahiyeti, kırâat ilminin tarihi gelişim süreci, kırâat çeşitleri ve imamları hakkında izahat yapılmıştır. Birinci bölümde,“Şâz Kıraatlar Bağlamında Hasan Basrî Kıraatı ve Özellikleri”konulu bu çalışmamız kırâat çeşitlerinden şâz kırâat kapsamında değerlendirildiğinden öncelikle şâz kırâatın mahiyeti, önemi, faydaları ve tarihi gelişim süreci üzerinde duruldu. Ayrıca şâz kırâatleri tanıma yolları ve mezheplerin bu konudaki hükmü belirtildi. Çalışmamızın ikinci bölümde ise Hasan-ı Basrî'nin hayatı anlatıldıktan sonra usûl ve ferş yönünden kırâatının temel özellikleri örneklerle ayrıntılı olarak izah edilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışma hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır
Özet (Çeviri)
This subject that has an important place of kırâat science is comprised of introduction and two sections. After the information about significance, purpose, method and resources of the study in the introduction part is given, it has been made a statement about the history of development of kırâat, types of kırâat and its imams. In the first section, since“Hasan Basri and Features of His Kıraat Within the Context of Şâz Kıraat”has been evaluated from the various types of şâz kırâat, first of all it was focused on the significance, benefits and historical development process of şâz kırâat. However, it has been explained how to recognise“şâz kırâat”and what the sects command on“şâz kırâat”. In the second part of our study, after the life of Hasan Basri has been described, basic features of kırâat in terms of“ferş and proposal”has been explained through examples in a detailed way. In the conclusion section, it has been made a general assessment about the study.