Üniversite gençliğinin uyum sorunları: Yalova örneği
Adaptation problems of university youth: The case of Yalova
  1. Tez No: 468429
  2. Yazar: İBRAHİM YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sosyal, biyolojik, psikolojik boyutlarıyla değerlendirilen ve bakış açısına göre farklı şekillerde tanımlanabilen gençlik olgusu toplumun potansiyel geleceği olarak görülür. Ait olduğu toplumun geleceği olarak görülen gençlerin sağlıklı ve sorunsuz bir gençlik dönemi geçirmeleri kendi işlevselliklerini üst düzeyde tutma açısından önemlidir. Bu araştırmada, yükseköğrenim gören gençlerin öğrenim gördükleri üniversiteye ve vakit geçirdikleri şehre yönelik uyumları belli uyum türlerine göre incelenmiştir. Bunun yanında öğrenim gördükleri üniversite ve vakit geçirdikleri şehir ile ilgili sorun yaşadıkları durumların öğrenilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Yalova Üniversitesi öğrencisi 480 genç ile anket tekniği kullanılarak çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yükseköğrenim sürecindeki gençlerin büyük çoğunluğu sorumluluk duygusunu yaşadığı en yoğun duygu olarak ifade etmiştir. Ayrıca, yükseköğrenim sürecinde gençlerin psikolojik ve sosyal açıdan sorunlar yaşadığı belirlenmiştir. Gençlerin büyük oranda ekonomik zorluklar yaşadığı ve bu durumun uyumlarını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Bunun yanında gençlerin öğrenim gördükleri bölüme ve öğretim elemanlarına yönelik uyumlarını etkileyen sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Yalova'ya kültürel açıdan uyum sağlama konusunda sorun yaşayan ve kendini yalnız hisseden gençlerin varlığı da yine araştırma sonucu elde edilen bulgulardandır.
Özet (Çeviri)
The youth phenomenon which is evaluated with social, biological, psychological dimensions and can be defined in different ways according to the point of view, is seen as the potential future of society. It is important for young people, who are regarded as the future of the society they belong to, to have a healthy and problem-free youth period to keep their functionalities at the top level. In this study, the adolescents who were studying at higher education, to the university they were studying and city they were spending time in were examined according to the kertain kind of adaptation types. In addition to this, it was aimed to learn the problems they had with the university they were studying and the city they were spending time in. Within the scope of the research, it war worked with 480 students in Yalova University using questionnaire technique. According to the results, the vast majority of young people in the higher education, expressed the sense of responsibility as the most intense feeling. In addition, it has been determined that young people experience psychological and social problems during the period of higher education. It has been determined that young people are substantially experiencing economic difficulties and this situaiton is negatively affecting their compliance. In addition, it has been determined that young people experience problems affecting their adaptation to the department they study and teaching staff. The presence of young people who are having problems in adapting culturally t to Yalova and feeling alone is also a research finding.