ABD-Çin rekabeti ekseninde AB-Çin ilişkileri
EU-China relations in the context of USA-China competition
- Tez No: 468430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİBE NEVRA ESENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada ABD – Çin arasında bulunan küresel rekabetin Avrupa Birliği (AB) ve Çin arasındaki ilişkilere yansıması incelenmiştir. Soğuk Savaştan sonra oluşan yeni düzenin getirdikleri ve tek kutuplu yapının aksine çok kutuplu bir sistemin varlığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu değerlendirmeler ışığında AB – Çin ilişkilerinin bu rekabetteki önemi ile ilgili bir yaklaşım ortaya konulmaya çalışılmıştır. Realist/neo-realist kuramın yumuşak güç yaklaşımı ile birlikte liberal/neo-liberal kuramın karşılıklı bağımlılık yaklaşımı kullanılarak tez incelenmiştir. Bu ilişkileri açıklamada temel olarak realist/neo-realist kuramın yumuşak güç yaklaşımı kullanılarak bir değerlendirme yapılmıştır. Ekonomik verilerle birlikte siyasi söylemler incelenerek bulgular elde edilmiş ve akademisyenlerle mülakat yapılmıştır. Ayrıca yayımlanan haberler, tezler, makaleler ile konu ile ilgili ortaya konulmuş kitaplar da veri olarak kullanılmıştır. Bunların sonucunda ekonomik veriler genel olarak karşılıklı bağımlılık yaklaşımını, diğer veriler ise yumuşak güç ve güvenlik yaklaşımını desteklemektedir. Elde edilen verilerin sonucunda realist/neo-realist kurama göre ekonomik temelli politikalar üreten günümüz devletler, yumuşak güç ile hareket ettiği ve birbirlerine karşı bir denge politikası yürütmek istediği anlaşılmaktadır. Sonuç olarak Çin'in de uluslararası sistemde bu anlayışla hareket ettiği ve bu sayede ekonomik güç elde etmesiyle siyasi bir aktör olarak hareket ettiği düşünülmektedir. Bu yüzden Çin'in, ABD ile olan mücadelesini farklı bir açıdan bakmak için AB ile olan ilişkileri bu çalışma ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflection of the global competition between USA and China on the relations between European Union (EU) and China has been examined. Contrary to the unipolar structure and the new order that emerged after the Cold War, the existence of a multipolar system has been examined in this study. This study has been designed to understand the US – China competition from a different perspective. EU – China relations have been tired to put forward this competitive and important approach. The thesis has been constructed using the soft power approach of realist/neo-realist theory and the interdependence approach of liberal/neo-liberal theory. Political discussions with economic statements have been examined and interviews were made with academics. In addition, published news, theses, articles and related books were used as data. As a result, the economic data generally support the interdependence approach, and the other data support soft power security approach. It is understood that the states, which produce economically based policies according to the realist/neo-realist scheme as a result of the analyses act with soft power and want to pursue a balance policy towards each other. As a result, China is considered to act as a political actor by acting in this way in the international system obtaining economic power at this level. Therefore, in order to look at China's struggle with the US from a different point of view, its relations with the EU have been evaluated in this study.